آشنایی با لیست رشته ها و زیر شاخه های رشته هنر

زیر شاخه های رشته هنر امروزه علاقه مندان زیادی را در کشور ما به خود جذب کرده است. خصوصا داوطلبان مراکز پانسیون مطالعه در اصفهان. انجام فعالیت هایی که ذوق و تخیل تان را پرورش دهد. و شما را برای ساعت ها از زندگی روزمره و چالش های آن دور کند بسیار لذت بخش است. بیشتر هنر دوستان می توانند در پایه دهم و با ورود به هنرستان جذب این دنیای زیبا می شوند. و عده ای دیگر مثل داوطلبان مرکز پانسیون مطالعاتی در اصفهان، در کنکور سراسری شرکت می کنند. و با انتخاب زیر شاخه مناسب خود، به این دنیای جذاب وارد می شوند. ما در مرکز مشاوره drazingazor، به معرفی زیر شاخه های رشته هنر پرداخته ایم.

فهرست تصاویر

معرفی 1محبوب ترین

معرفی 2 رشته موسیقی

معرفی 3 شرایط ثبت نام

هنر یکی از ابزار های اصلی بیان احساسات و اندیشه ‌های انسانی است. که جایگاه ویژه ‌ای در فرهنگ و تاریخ ایران دارد. زیر شاخه های رشته هنر بسیار متنوع اند. از هنر های تجسمی چون نقاشی و مجسمه‌ سازی گرفته تا هنر های نمایشی مانند تئاتر و سینما. و از موسیقی تا طراحی صنعتی و دیجیتال. هر کدام از این زیر شاخه‌ ها فرصت ‌های گسترده ‌ای را برای شکوفایی اهل هنر فراهم می‌ کنند. با توجه به سوالات و چالش های داوطلبان مرکز پانسیون مطالعاتی در اصفهان، به گرد آوری این مطلب پرداختیم. تا تصویری جامع از این زیر شاخه های پویا و خلاق به شما ارائه کنیم.

معرفی محبوب ترین زیر شاخه های رشته هنر

رشته هنر گرایش های متنوع زیادی در هنرستان و در دانشگاه دارد. در نتیجه؛ شما برای انتخاب محبوب ترین زیر شاخه های رشته هنر با گزینه های زیادی رو به رو هستید. از آنجایی که بررسی جامع همه زیر شاخه های رشته هنر فرآیند بسیار طولانی و زمان بر است. در نتیجه؛ ما در تیم مشاوره دکتر آذین گازر تصمیم گرفتیم. فقط به معرفی محبوب ترین زیر شاخه های رشته هنر بپردازیم. این زیر شاخه ها شامل هنر های تجسمی، نمایشی، کاربردی، دیجیتال، موسیقی و صنایع دستی هستند.

معرفی محبوب ترین- زیر شاخه های رشته هنر

معرفی محبوب ترین- زیر شاخه های رشته هنر- دکتر آذین گازر

معرفی 1محبوب ترین

هنر های تجسمی

این زیر شاخه رشته هنر شامل نقاشی، مجسمه سازی و طراحی است. نقاشی یکی از قدیمی‌ترین و شناخته ‌شده ‌ترین زیر شاخه ‌های هنر است. در این رشته اصول و تکنیک‌ های مختلف نقاشی مانند آبرنگ، روغن، اکریلیک و مداد رنگی آموزش داده می شود. دانشجویان با مطالعه تاریخ هنر و آشنایی با سبک ‌های مختلف هنری، مهارت‌ های خود را توسعه می‌ دهند. مجسمه ‌سازی به خلق آثار سه ‌بعدی با استفاده از موادی مانند سنگ، چوب، فلز و خاک رس می ‌پردازد. و دانشجویان با تکنیک‌ های حجاری، مدل ‌سازی و ریخته ‌گری آشنا می‌ شوند. طراحی نیز شامل زیرشاخه ‌های مختلفی است که هر کدام به بررسی و خلق طرح ‌ها و اشکال مختلف می‌ پردازند.

هنرهای نمایشی

تئاتر و سینما و تلویزیون از پر طرفدارترین زیر شاخه های رشته هنر هستند. تئاتر شامل بازیگری، کارگردانی، نمایشنامه ‌نویسی و طراحی صحنه است. دانشجویان با مطالعه تاریخ تئاتر، تکنیک ‌های بازیگری و کارگردانی آشنا می ‌شوند. و مهارت ‌های خود را در اجرای نمایش ‌های زنده بهبود می ‌بخشند. رشته سینما و تلویزیون به تولید و کارگردانی فیلم ‌ها و برنامه ‌های تلویزیونی می ‌پردازد. که شامل زیرشاخه ‌هایی مانند فیلم‌سازی، تدوین، فیلم‌نامه ‌نویسی و بازیگری است. دانشجویان با اصول و تکنیک‌ های مختلف فیلم‌ سازی، نرم‌افزار های تدوین و نگارش فیلم‌ نامه آشنا می ‌شوند. و مهارت‌ های خود را در این زمینه توسعه می‌ دهند.

بیشتر  5 مورد درباره بهترین کتابخانه های دنیا و دیسیپلین کاری انها!

موسیقی

دو گرایش محبوب این زیر شاخه رشته هنر شامل آهنگسازی و نوازندگی است. آهنگسازی به خلق و نوشتن آثار موسیقی می ‌پردازد. دانشجویان در این رشته با اصول تئوری موسیقی، هارمونی و تکنیک ‌های مختلف آهنگسازی آشنا می‌ شوند. و قطعات موسیقی خاصی خلق می کنند. اما در نوازندگی به آموزش و تمرین نوازندگی ساز های مختلف می ‌پردازد. این رشته شامل نوازندگی پیانو، ویولن، گیتار و ساز های بادی و زهی است. دانشجویان با تکنیک‌ های مختلف نوازندگی، نت‌خوانی و اجرای قطعات موسیقی آشنا می ‌شوند. و مهارت ‌های خود را در این زمینه توسعه می‌ دهند.

رشته موسیقی- زیر شاخه های رشته هنر

رشته موسیقی- زیر شاخه های رشته هنر- دکتر آذین گازر

معرفی 2 رشته موسیقی

هنرهای کاربردی

جدید ترین و کاربردی ترین زیر شاخه های رشته هنر، هنر های کاربردی است. که طراحی صنعتی، طراحی مد و طراحی داخلی از مهم ترین گرایش های آن هستند. طراحی صنعتی به طراحی و توسعه محصولات و اشیاء کاربردی می ‌پردازد. این رشته شامل طراحی لوازم خانگی، ابزار های صنعتی و محصولات مصرفی است. دانشجویان با اصول طراحی، مواد و فرآیند های تولید آشنا می ‌شوند. در طراحی مد، دانشجویان به طراحی لباس و اکسسوری می ‌پردازد. همچنین؛ با اصول طراحی لباس، پارچه ‌شناسی و تکنیک ‌های خیاطی آشنا می ‌شوند. دانشجویان رشته طراحی داخلی نیز با اصول طراحی فضا، رنگ ‌شناسی و انتخاب مواد و مبلمان آشنا می ‌شوند. و به خلق فضا های زیبا و کاربردی می پردازند.

هنرهای دیجیتال

از نظر مشاوران drazingazor هنر های دیجیتال یکی از ترند ترین زیر شاخه های رشته هنر است. که شامل طراحی گرافیک دیجیتال و انیمیشن سازی است. طراحی گرافیک دیجیتال به استفاده از نرم ‌افزار ها و تکنیک‌ های دیجیتال برای خلق آثار هنری می‌ پردازد. این رشته شامل طراحی لوگو، پوستر، بروشور و تبلیغات دیجیتال است. انیمیشن دومین زیرشاخه پرطرفدار هنر های دیجیتال است. که به خلق تصاویر متحرک با استفاده از تکنیک ‌های مختلف انیمیشن می ‌پردازد. این رشته به معرفی تکنیک ‌های انیمیشن دو ‌بعدی و سه ‌بعدی، نرم‌افزار های انیمیشن و داستان ‌نویسی می‌ پردازد.

هنر های سنتی و صنایع دستی

قالی بافی، سفالگری، منبت کاری و قلم زنی از مهم ترین هنر های سنتی هستند. در قالی بافی به خلق فرش ‌ها و قالی ‌های دستی می‌ پردازند. و دانشجویان با اصول و تکنیک ‌های قالی بافی، طراحی نقوش قالی و انتخاب مواد آشنا می ‌شوند. دانشجویان رشته سفالگری به ساخت ظروف و اشیاء سفالی با استفاده از خاک رس می‌ پردازد. این دانشجویان با اصول و تکنیک ‌های سفالگری، طراحی و تزئین سفال‌ ها و فرآیند پخت آشنا می ‌شوند. منبت کاری از دیگر هنر های دستی است که به حکاکی و کنده کاری روی چوب می پردازند. در مقابل در رشته قلمزنی حکاکی و طراحی نقوش روی فلزات انجام می شود.

شرایط ثبت نام زیر شاخه های رشته هنر در دانشگاه به چه صورت است؟

ثبت نام در زیر شاخه های رشته هنر مانند دیگر رشته ها به دو صورت است. داوطلبان می توانند بدون نیاز به کنکور سراسری و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی خود ثبت نام کنند. و یا از طریق شرکت در آزمون سراسری و قبولی در رشته محل مناسب ثبت نام کنند. البته تفاوتی که کنکور هنر با کنکور سایر گروه های آموزشی دارد، وجود آزمون عملی است. زیرا باید میزان مهارت افراد نیز برای ورود به دانشگاه سنجیده شود. در نتیجه؛  برای ثبت نام در برخی از زیر شاخه های رشته هنر باید در آزمون عملی نیز شرکت کنید. و نمره و تراز مناسبی هم در آزمون کتبی و هم در آزمون عملی به دست آورید.

بیشتر  5 مورد درباره اکادمی ساحل گنج در پانسیون مطالعاتی در اصفهان!

البته از نظر مشاوران مرکز دکتر آذین گازر، برای قبولی در آزمون عملی باید استرس بیشتری را تجربه کنید. در نتیجه؛ بیشتر داوطلبان ترجیح می دهند صرفا برای قبولی در رشته های بدون آزمون عملی تلاش کنند. یا بر اساس سوابق تحصیلی خود، زیر شاخه های رشته هنر در دانشگاه آزاد یا پیام نور را انتخاب کنند. پیشنهاد مشاوران این مرکز این است که لیست رشته های بدون آزمون و با آزمون را دقیقا بررسی کنید. و بر اساس مهارت ها و علایق خود رشته مورد نظر را انتخاب کنید.

شرایط ثبت نام- زیر شاخه های رشته هنر

شرایط ثبت نام- زیر شاخه های رشته هنر- دکتر آذین گازر

معرفی 3 شرایط ثبت نام

تغییرات مهم در کنکور هنر 1403

خبر خوب مشاوران تیم  drazingazorاین است که اخیرا زیرگروه ها را از زیر شاخه های رشته هنر حذف کرده اند. در نتیجه دروس اختصاصی از ضریب یکسانی برخوردار شده اند. تغییر دیگر در کنکور 1403 این است که دروس عمومی از همه گروه های آزمایشی حذف شد. در نتیجه؛ برای قبولی در بهترین زیر شاخه های رشته هنر باید تمرکز بیشتری بر دروس تخصصی خود داشته باشید. البته؛ با توجه به تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال های اخیر، باید در آزمون های نهایی نیز تلاش کنید. خصوصا در دروس عمومی تا شانس شما برای قبولی در بهترین زیر شاخه های رشته هنر افزایش یابد. لیست زیر شاخه های رشته هنر در زیر آمده است.

لیست زیر شاخه های رشته هنر (کنکور سراسری)

لیست زیر شاخه های رشته هنر با آزمون عملی

ارتباط تصویری عکاسی
طراحی صنعتی و ادبیات نمایشی نوازندگی موسیقی ایرانی
طراحی پارچه کاردانی هنر های تجسمی
ادبیات نمایشی طراحی صحنه
کتابت و نگارگری بازیگری و نمایش عروسکی
نوازندگی موسیقی جهانی طراحی لباس
مجسمه سازی و نقاشی آهنگ سازی

لیست زیر شاخه های رشته هنر بدون آزمون عملی

لیست بدون آزمون عملی  زیر شاخه های رشته هنر در مقطع کاردانی
باستان شناسی انیمیشن
حفاظت و مرمت آثار تاریخی طراحی پوشاک
گرافیک سفالگری
لیست بدون آزمون عملی زیر شاخه های رشته هنر در مقطع کارشناسی
صنایع دستی طراحی و چاپ پارچه
طراحی و ساخت طلا و جواهر فرش
کارگردانی تلویزیون کارگردانی
باستان شناسی موزه
مرمت آثار تاریخی مرمت بنا های تاریخی
گرافیک سفالگری
چاپ تلویزیون و هنر های دیجیتالی
موسیقی نظامی نوازندگی موسیقی جهانی
نقاشی ایرانی هنر اسلامی
هنر های صناعی

لیست زیر شاخه های رشته هنر (بدون کنکور سراسری)

لیست زیر شاخه های رشته هنر بدون کنکور مقطع کاردانی

طراحی پوشاک حفاظت و مرمت آثار تاریخی باستان شناسی
انیمیشن هنر سفالگری گرافیک

لیست زیر شاخه های رشته هنر بدون کنکور مقطع کارشناسی

نقاشی فرش مجسمه سازی طراحی صنعتی
هنر اسلامی باستان شناسی مرمت آثار تاریخی نقاشی ایرانی
آهنگ سازی صنایع دستی کارگردانی تلویزیون مرمت بناهای تاریخی
ارتباط تصویری هنرهای صناعی عکاسی سینما
طراحی لباس بازیگری کتابت و نگارگری طراحی پارچه
نوازندگی موسیقی ایرانی طراحی صحنه نمایش عروسکی ادبیات نمایشی
تلویزیون و هنرهای دیجیتالی طراحی و ساخت طلا و جواهر

سخن پایانی

در این مقاله محبوب ترین زیر شاخه های رشته هنر را معرفی کردیم. رشته هایی که پرورش دهنده ذوق، استعداد و قوه تخیل شما هستند. برای قبولی در این رشته ها می توانید بر اساس سوابق تحصیلی انتخاب رشته کنید. یا در آزمون سراسری شرکت کنید. که در این حالت ممکن است برای قبولی در رشته دلخواهتان لازم باشد در آزمون عملی نیز شرکت کنید. بنابراین توصیه می کنیم برای انتخاب آگاهانه زیر شاخه های رشته هنر به طور کامل مطالب بالا را مطالعه کنید. و با توجه به علایق، مهارت ها و شرایط خود، بهترین زیر شاخه های رشته هنر را انتخاب کنید. و یا می توانید از راهنمایی های مشاوران دکتر آذین گازر استفاده کنید.

نام نویسنده محدثه سادات مظلوم زاده
موضوع مقاله آشنایی با لیست رشته ها و زیر شاخه های رشته هنر
تاریخ انتشار مقاله 20 تیر ماه 1403
زیر شاخه های رشته هنر پرورش دهنده ذوق و استعداد هنری شما

سوالات متداول

محبوب ترین زیر شاخه های رشته هنر کدام اند؟

زیر شاخه های رشته هنر شامل هنر های تجسمی، نمایشی، کاربردی، دیجیتال، موسیقی و صنایع دستی است.

قبولی در آزمون عملی زیر شاخه های رشته هنر چگونه است؟

برای قبولی در این زیر شاخه های رشته هنر باید علاوه بر آزمون سراسری، در آزمون عملی نیز شرکت کنید.

زیر گروه های رشته هنر چه تغییراتی کرده اند؟

اخیرا زیر گروه های رشته هنر را حذف کرده اند. در نتیجه دروس اختصاصی از ضریب یکسانی برخوردار شده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدرباره ماگالریتماس با ما