چگونه به بهترین شکل ریاضیات را بخوانیم و مطالعه کنیم؟

روش مطالعه ریاضی، یکی از پرچالش ترین دغدغه های دانش آموزان و داوطلبان کنکور است. این موضوع مهم توسط یک پانسیون مطالعاتی در اصفهان بررسی شده است. از نظر مشاوران این پانسیون، مشکل اصلی بیشتر داوطلبان، مفهومی بودن مباحث ریاضی است. که حوصله این افراد از تمرکز روی آن خارج است. در اینجا به موارد مهمی در روش مطالعه ریاضی می پردازیم. که شما را از سختی ها و چالش های یادگیری درس ریاضی نجات می دهد. توجه کنید این نکات قبلا در روش مطالعه ریاضی داوطلبان پانسیون مطالعه در اصفهان مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه؛ داوطلبان این نکات را در روش مطالعه ریاضی خود رعایت کرده و نتیجه خوبی به دست آورده اند.

فهرست تصاویر:

مطالعه ریاضی 1تمرین بعد از یادگیری

مطالعه ریاضی 2مشارکت در کلاس درس

مطالعه ریاضی 3از سوال پرسیدن خجالت نکشید

کلیدی ترین نکات لازم در روش مطالعه ریاضی:

روش مطالعه ریاضی، با مطالعه سایر دروس کاملا متفاوت است. ریاضی درسی نیست که بتوانید صرفا با حفظ کردن نکات مهم و کلیدی، به تمامی سوالات آن پاسخ صحیحی دهید. فرمول های ریاضی خصوصا در دروسی چون حسابان و دیفرانسیل، می تواند شما را به دردسر بدی بیندازد! پس پیشنهاد می شود هرچه سریع تر، با کلیدی ترین نکات لازم در روش مطالعه ریاضی آشنا شوید. روش هایی که اصولی و استاندارد هستند و راهنمای خوبی برای شما در مسیر یادگیری ریاضی محسوب می شوند. تیم دکتر گازر که به عنوان یک پانسیون مطالعاتی در اصفهان، فعالیت دارد. به بررسی کاملی از روش مطالعه ریاضی به شیوه صحیح و اصولی می پردازد.

ریاضی را مفهومی یاد بگیرید!

اولین و اساسی ترین نکته در روش مطالعه ریاضی، یادگیری این درس به صورت مفهومی است. شما با یادگیری حفظی و طوطی وار به جایی نخواهید رسید! یادگیری مفهومی به شما کمک می کند بعد از کلاس درس، بتوانید به راحتی از پس انواع سوالات مختلف برآیید. خصوصا تست های ترکیبی کنکور سال های قبل. حتی زمان آزمون ریاضی نیز بسیار کمتر دچار سردرگمی می شوید. البته؛ لازمه این کار نیز، درک عمیق مسئله است. در واقع یادگیری مفهومی ریاضیات و خواندن و درک عمیق مسئله، دو جزء همیشه همراه اند. که در کنار هم می توانند شما را به قله های موفقیت در درس ریاضی برسانند.

تمرین کردن بعد از یادگیری مبحث جدید

بعد از یادگیری مفهومی و عمیق مبحث جدید، نوبت به تمرین کردن می رسد. شما هرچه قدر هم یک موضوع را به خوبی یادبگیرید، تا زمانی که تمرین نکنید، نتیجه خوبی نخواهید گرفت! بنابراین پیشنهاد می کنیم چند ساعت پس از یادگیری درس جدید، به سراغ حل تمرینات مرتبط با آن مبحث بروید. رعایت این نکته نه چندان سخت، یکی از مهم ترین روش مطالعه ریاضی است. که به شما در بهبود عملکرد آزمون ها کمک زیادی می کند. فراموش نکنید تمرین نکردن مبحث جدید در همان روز، می تواند منجر به فراموشی مبحث آموخته شده شده. و زحماتتان را به هدر دهد.

تمرین بعد از یادگیری درس جدید- روش مطالعه ریاضی

تمرین بعد از یادگیری درس جدید- روش مطالعه ریاضی- دکتر گازر

مطالعه ریاضی 1تمرین بعد از یادگیری

حل مسئله انجام دهید

مهم ترین روش مطالعه ریاضی، حل مسئله است. برای این روش مطالعه ریاضی، ابتدا باید مسئله را بادقت بخوانید. در ادامه، زیر اطلاعات مهم مسئله خط بکشید یا داده های سوال را به طور خلاصه در زیرِ مسئله بنویسید. سپس؛ سعی کنید باتوجه به اطلاعات خواسته شده ی سوال، مسئله را در صورت امکان به چند زیرمسئله تقسیم کنید. این کار باعث میشود شما با حل کردن چند مسئله کوچک، بتوانید مسئله اصلی را به راحتی حل کنید. سعی کنید در این روش مطالعه ریاضی، خود را محدود نکنید. و حتی با کشیدن شکل و نقاشی، به سریعتر حل شدن مسئله کمک کنید.

بیشتر  2 نوع # پانسیون مطالعاتی در اصفهان با دکتر آذین گازر !!!

فرمول ها را برای خود کد گذاری کنید

جدید ترین روش مطالعه ریاضی، کد گذاری فرمول ها یا به خاطرسپاری آنها به صورت شعر است. روش نوینی که معلمان و مدرسان امروزه بارها و بارها در کلاس های خود استفاده می کنند. به علاوه به شدت موردپسند دانش آموزان و فراگیران نیز قرار گرفته است. این روش مطالعه ریاضی در خصوصا در آزمون ها به شدت به شما کمک می کند. در نتیجه؛ راحت تر می توانید فرمول ها را یادآوری کرده و از آنها در حل مسائل ریاضی استفاده کنید. همچنین، می توانید فرمول ها و مفاهیم مهم درس ریاضی را بر روی فلش کارت هایی برای خود یادداشت کنید. این کارت ها را می توانید در زمان های استراحت یا فرصت های آزاد، مرور کنید.

بعد از حل کامل مسئله، حتما روش خود را چک کنید

چک کردن راه حل، مهم ترین نکته ای که در روش مطالعه ریاضی نباید فراموش کنید! کاری که بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان از آن فراری هستند. در نتیجه؛ نگاهی بسیار سطحی روی راه حل خود می اندازد و سریعا سراغ حل مسئله بعدی می روند. درحالی که در تیم drazingazor، این نکته در روش مطالعه ریاضی به دانش آموزان بسیار توصیه می شود. دانش آموزانی که با نوشتن اشتباه فقط یک عدد یا یک علامت، کل مسئله را اشتباه حل کرده اند. در حالی که افسوس می خورند راه حل آن مسئله را به طور کامل بلد بودند. و قبل از آزمون، بارها و بارها آن سوال حل کرده اند.

در کلاس درس، فعالیت و مشارکت داشته باشید

یادگیری شما در صورتی به بهترین شکل اتفاق می افتد که در کلاس درس، با معلم یا استاد همراهی کنید. برای این روش مطالعه ریاضی، شما باید روز قبل از کلاس، درس جدید را پیشخوانی کنید. تا یک آمادگی ذهنی خوبی از درس جدید داشته باشید. در کلاس درس، موقع تدریس کاملا به توضیحات استاد گوش دهید. همچنین؛ موقع حل تمرینات استاد در کلاس درس، اگر جواب سوالی را می دانید، برای حل آن سوال داوطلب شوید. اگر هم جواب مسئله تمرینی را نمی دانید، اصلا نگران نشوید! فقط کافی است به حل آن سوال با دقت توجه کنید. در ادامه در صورتی که اشکالتان رفع نشد، آن را بدون خجالت، از استاد بپرسید.

مشارکت فعال در کلاس درس- روش مطالعه ریاضی

مشارکت فعال در کلاس درس- روش مطالعه ریاضی- دکتر گازر

مطالعه ریاضی 2مشارکت در کلاس درس

به تمرینات کتاب درسی اکتفا نکنید!

روش مطالعه ریاضی بسیاری از دانش آموزان به این صورت است که صرفا به تمرینات کتاب درسی بسنده می کنند. این کار موجب می شود تا در آزمون ها با دیدن نمونه سوالات فراتر از کتاب، گیج شوند. تیم drazingazor پیشنهاد می کند علاوه بر تمرینات کتاب درسی، نمونه سوالات متنوع تری را برای خود حل کنید. برای این کار می توانید از کتاب های کمک درسی یا نمونه سوالات موجود در اینترنت استفاده کنید. همچنین؛ در صورت امکان می توانید در کلاس های کمک آموزشی و پیشرفته تر ثبت نام کنید. تا به سوالات جامع تری دسترسی داشته باشید.

تست های کنکور سال های گذشته را جدی بگیرید

تست های ریاضی کنکور های قبلی و نمونه سوالات آزمون های  سال های گذشته، متاسفانه جدی گرفته نمی شوند. اگر میخواهید در روش مطالعه ریاضی عملکرد مفیدی داشته باشید، حتما نمونه سوالات سال های قبل را جدی بگیرید. مشاوران تیم دکتر گازر بسیار بر این نکته توجه دارند. ابتدا نمونه سوالات آزمون کنکورهای سال های قبل را برای خود حل کنید. اگر سوالی را اشتباه حل کردید، راه حل اصلی آن را پیدا کنید. آنقدر آن سوال را تکرار تمرین کنید تا بر آن مسلط شوید. سپس به سراغ نمونه سوالات جدید و چالش بر انگیز بروید. حل تست های دشوار در صورتی افتخار آمیز است که شما بتوانید به سوالات کنکورهای گذشته تسلط کامل داشته باشید.

بیشتر  ویژگی های پانسیون مطالعاتی دکتر گازر در اصفهان

از کمک گرفتن خجالت نکشید!

یکی از ترفندهای روش مطالعه ریاضی، پرسیدن اشکالات مهم از استاد، معلم و دوستان است. کمک خواستن از دیگران، اصلا خجالت ندارد! همه ما انسان ها بدون شک درطول زندگی دچار سوالات و اشکالاتی می شویم. مهم این است که در چنین شرایطی، برای خود از کاه، کوه نسازیم و به کمک دیگران اعتماد داشته باشیم. بنابراین؛ خجالت را کنار بگذارید و به دنبال راهنمای دلسوز و آگاه بروید. راهنمایی که با توضیح دادن راه حل مسائل و  پاسخ به سوالات، به شما در پیشرفت درس ریاضی کمک کند. فراموش نکنید جدی نگرفتن پاسخ های سوالاتتان می تواند یک عمر حسرت و پشیمانی به دنبال داشته باشد.

از سوال پرسیدن نترسید- روش مطالعه ریاضی

از سوال پرسیدن نترسید- روش مطالعه ریاضی- دکتر گازر

مطالعه ریاضی 3از سوال پرسیدن خجالت نکشید

خودباوری را فراموش نکنید!

لطفاً به خودتان باور داشته باشید. برچسب منفی زدن به خود، اشتباه مهلک در روش مطالعه ریاضی و در کل زندگی است. داشتن ذهنیت منفی مثل خنگ بودن یا استعداد نداشتن در درس ریاضی شما را به نابودی می کشاند. متخصصان تیم drazingazor معتقدند استعداد ریاضی صرفاً ذاتی نیست. چه بسیار دانشمندان بزرگی که در ابتدا توسط مدرسه یا خانواده خنگ شمرده می شدند. اما در آینده به عنوان نابغه، جهان را متحول کرده اند. شما می توانید با تمرین و تکرار مستمر، کانال های عصبی جدیدی در ذهنتان ایجاد و تقویت کنید. در نتیجه؛ قطعاً در دراز مدت پیشرفت شگفت انگیزی در درس ریاضی به دست می آورید.

برای گرفتن نتیجه مناسب، صبور باشید!

در روش مطالعه ریاضی و حتی سایر دروس، مَثَل کارها آسان شود اما به صبر را به خاطر داشته باشید. کشاورزی را در نظر بگیرید که بذری را در خاک می کارد. اما هر روز، خاک را می شکافد تا ببیند بذر کاشته شده، چه میزان رشد کرده است. بدون شک این فرد از روش خود، هیچ نتیجه ای نخواهد گرفت. بنابراین، سعی کنید در حل مسائل ریاضی صبور باشید. ممکن است در طی مسیر، با وجود تلاش های فراوان نتیجه دلخواه را نگیرید. اما اصلا جای نگرانی نیست! شاید فقط کمی تلاش و صبر بیشتر نیاز دارید تا به هدف مورد نظر دست یابید.

هدفگذاری را فراموش نکنید!

مشاوران تیم دکتر گازر همیشه تاکید می کنند در مطالعه دروس مختلف خصوصا در روش مطالعه ریاضی، هدف گذاری کنید. هدف گذاری شما را از گمراهی نجات می دهد. برای هدف گذاری در روش مطالعه ریاضی، ابتدا باید نمرات یا تراز آزمون هایتان را در دفتری ثبت کنید. سپس؛ به طور واقع بینانه، تراز یا نمره ای بهتر از عملکرد فعلی خود در مدت مشخص در نظر بگیرید. این زمان می تواند دو هفته یا یک ماه باشد. در ادامه تلاش خود را نسبت به قبل بیشتر کنید. پس از سپری شدن زمان در نظر گرفته شده، نقاط قوت و ضعف خود را در آزمون ها بررسی کنید. در آخر؛ به تدریج به نتیجه دلخواه خود در آزمون ها برسید.

سخن پایانی در رابطه با روش مطالعه ریاضی

در این مقاله به 12 مورد از مهم ترین نکات در رابطه با روش مطالعه ریاضی پرداختیم. نکاتی که رعایت هر یک از آنها، می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود عملکرد شما در ریاضیات داشته باشد. در رعایت این نکات عجله نداشته باشید و بیشتر روی کیفیت کار تمرکز داشته باشید. سعی کنید مطالب آموزشی را عمیق و مفهومی یاد بگیرید. از پرسیدن اشکالات خود در کلاس درس نترسید. تمرین و تکرار کافی داشته باشید و سعی کنید در حل این تمارین به سوالات کتاب اکتفا نکنید. در آخر؛ صبر و برنامه ریزی را در تمامی مراحل مطالعه دروس، خصوصا در روش مطالعه ریاضی فراموش نکنید.

نام نویسنده محدثه سادات مظلوم زاده
موضوع مقاله چگونه به بهترین شکل ریاضیات را بخوانیم و مطالعه کنیم؟
تاریخ انتشار مقاله 9 خردادماه 1403
نکته در روش مطالعه ریاضی به خود سخت نگیرید

سوالات متداول در رابطه با روش مطالعه ریاضی:

یادگیری ریاضی به صورت مفهومی، چه کمکی به داوطلبان می کند؟

در روش مطالعه ریاضی، یادگیری طوطی وار و حفظی، معنا ندارد! یادگیری باید به صورت مفهومی و اصولی باشد. تا شما به شما در حل سوالات ریاضی و در آزمون ها کمک کند.

آیا تمرینات کتاب های درسی، جوابگوی داوطلبان در کنکور است؟

در روش مطالعه ریاضی، بسنده کردن به تمرینات کتاب ریاضی کافی نیست. زیرا؛ موجب میشود در آزمون ها با دیدن سوالات پیچیده تر، سردرگم شوید و نتوانید نتیجه خوبی به دست آورید.

چگونه فرمول های ریاضی را راحت تر به خاطر بسپاریم؟

برای یادگیری راحت تر فرمول های ریاضی، میتوانید اصول و فرمول های مهم را برای خود یادداشت برداری کنید. یا فرمول ها را به صورت شعر به خاطر بسپارید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

خانهدرباره ماگالریتماس با ما