تکنیک های افزایش بازدهی مطالعه برای کنکور

افزایش کیفیت مطالعه یکی از مهم ترین راز های موفقیت در امتحانات و کنکور است. بسیاری از داوطلبان کنکوری مرکز پانسیون مطالعه در اصفهان با چالش افزایش کیفیت مطالعه رو به رو هستند. شاید شما هم در تلاش برای به خاطر سپردن حجم وسیعی از اطلاعات هستید. یا ساعت ها مشغول مطالعه هستید اما از کیفیت مطالعه خود راضی نیستید. و یا سرعت و تمرکز کمی برای مطالعه دارید. در چنین شرایطی نگران نباشید! با استراتژی های مطالعه درست، می توانید بر آن ها پیروز شوید و به موفقیت برسید. ما به عنوان یک پانسیون مطالعاتی در اصفهان در کنار شما هستیم. تا با تکنیک های اثبات شده به افزایش کیفیت مطالعه شما برای کنکور کمک کنیم.

فهرست تصاویر

تکنیک 1ایجاد محیط مناسب

تکنیک 2مطالعه sq3r

تکنیک 3جعبه لایتنر

در این راهنمای جامع، بهترین روش ها برای افزایش کیفیت مطالعه توسط تیم مشاوره دکتر گازر بررسی شده است. از جمله ایجاد یک محیط یادگیری بهینه و از بین بردن عوامل حواس پرتی. همچنین؛ تکنیک های عملی در مورد نحوه مطالعه صحیح را با شما به اشتراک می گذاریم. تا اطمینان حاصل کنیم که می‌توانید به افزایش کیفیت مطالعه خود برای شرکت در کنکور کمک کنید. با استفاده از این تکنیک‌ها می‌توانید به صورت موثرتر و هدفمندتر برای کنکور مطالعه کنید. و احتمال موفقیت خود را برای قبولی در رشته ها و دانشگاه های برتر افزایش دهید. همه این موارد توسط مشاوران تیم ما به عنوان یک مرکز پانسیون مطالعاتی در اصفهان گردآوری شده است.

ایجاد محیط مطالعه مناسب برای افزایش کیفیت مطالعه

قبل از به کار گیری تکنیک های افزایش کیفیت مطالعه، بسیار مهم است محیط مناسبی برای مطالعه خود ایجاد کنید. محیطی که تمرکز، آرامش و انگیزه شما را برای مطالعه تقویت کند. این محیط ممکن است برای شما یک کتابخانه ساکت باشد. یا گوشه دنج یک کافی شاپ. توصیه می کنیم چندین مکان برای افزایش کیفیت مطالعه خود در خانه و محل تحصیل پیدا کنید. و اگر متوجه شدید که دیگر فضای مناسبی برای مطالعه شما نیست، فضای خود را تغییر دهید. بدانید چه موقع و در چه مکانی می توانید به افزایش کیفیت مطالعه خود کمک کنید. رعایت تک تک این نکات ریز می تواند منجر به افزایش کیفیت مطالعه شما شود.

محیط مناسب-افزایش کیفیت مطالعه

محیط مناسب-افزایش کیفیت مطالعه-دکتر گازر

تکنیک 1ایجاد محیط مناسب

عوامل حواس پرتی را از بین ببرید

دومین نکته مهم برای افزایش کیفیت مطالعه شما، از بین بردن عوامل حواس پرتی است. تلفن و صدا های مزاحم پس زمینه مانند تلویزیون یا رادیو را خاموش کنید. علاوه بر آن، دسترسی به شبکه های اجتماعی یکی از پردردسر ترین عوامل حواس پرتی به شمار می آید. هر یک از نوتیفیکیشن های شبکه های اجتماعی می تواند شما را برای ساعت ها از فضای مطالعه دور کند. بنابراین؛ پیمان ببندید که تا پایان جلسه مطالعه خود از تلفن همراه استفاده کنید. فراموش نکنید برای مدیریت بهتر این عوامل حواس پرتی حتما به همکاری اعضای خانواده نیز نیاز دارید. مرکز مشاوره drazingazor با داشتن فضای پانسیون مطالعاتی می تواند یک محیط به دور از عوامل حواس پرتی باشد.

بیشتر  11 آیتم برای آگاهی دانش آموختگان از ضرایب کنکور هنر در سال 1403!

اهداف واقع بینانه لازمه افزایش کیفیت مطالعه

حالا که محیط مناسبی برای مطالعه خود انتخاب کردید و عوامل حواس پرتی را کنار گذاشتید. نوبت رسیده تا برای خود به صورت واقع بینانه هدف گذاری کنید. . به جای “می‌خواهم در کنکور قبول شوم”، بگویید “می‌خواهم رتبه زیر 1000 در رشته ریاضی کسب کنم.” هدف شما حتما باید قابل اندازه گیری باشد. مثلاً “هر هفته 3 درسنامه و 50 تست از درس فیزیک بخوانم.” یا اینکه تا پایان ماه باید به فصل اول ریاضی مسلط شوم. در کنار این موارد یک جدول زمانی نیز تهیه و مطابق با آن پیش بروید. که شامل ساعت ‌های مطالعه، استراحت و فعالیت ‌های جانبی باشد. این تکنیک می تواند رشد چشمگیری در افزایش کیفیت مطالعه شما داشته باشد.

برای افزایش کیفیت مطالعه نگرش مثبتی نسبت به خود داشته باشید

در پروسه پر چالش کنکور لازم است نگرش مثبت داشته باشید و به توانمندی های خود اعتماد کنید. افزایش کیفیت مطالعه و رسیدن به موفقیت، کاملا اکتسابی است. بنابراین؛ روی نقاط قوت، استعداد ها و دستاورد های گذشته خود تمرکز کنید. خود را در حال موفقیت در کنکور و رسیدن به اهداف خود مجسم کنید. اطراف خود را با جملات تاکیدی مثبت، نقل قول های الهام بخش یا منابع انگیزشی که شما را با انگیزه و مصمم نگه می دارد احاطه کنید. از افراد، بستگان و موقعیت هایی که باعث استرس می شود دوری کنید. و با آرامش خاطر برای خود برنامه ریزی کرده و اهداف خود را دنبال کنید.

برای تسریع در افزایش کیفیت مطالعه، از پر کاربرد ترین تکنیک های مطالعه استفاده کنید.

 تکنیک مطالعه SQ3R

این روش به افزایش کیفیت مطالعه شما کمک زیادی می کند. و مناسب زمانی است که می خواهید حجم وسیعی از اطلاعات را در زمان مشخصی مطالعه کنید. مراحل آن شامل پیش مطالعه، طرح پرسش، مطالعه دقیق، از بر خواندن و مرور کردن می باشد. ابتدا باید مهم ترین مطالب فصل که شامل عناوین، زیر نویس ها، تصاویر و غیره هستند را مطالعه کنید. سپس؛ از همان بخش ها سوالاتی طرح کنید. در مرحله بعد مطالب را به طور دقیق بخوانید و به دنبال پاسخ سوالات خود باشید. در ادامه؛ نکات کلیدی را به زبان خودتان بازگو یا خلاصه کنید. در مرحله آخر نیز به طور منظم مطالب و یادداشت هایتان را مرور کنید.

تکنیک مطالعه sq3r-افزایش کیفیت مطالعه

تکنیک مطالعه sq3r-افزایش کیفیت مطالعه-دکتر گازر

تکنیک 2مطالعه sq3r

تکنیک تمرین بازیابی

یکی دیگر از تکنیک های موثر برای افزایش کیفیت مطالعه که توسط مشاوران drazingazor توصیه می شود ،تمرین بازیابی است. بسیاری از داوطلبان گمان می کنند اگر مطالب درسی و خلاصه نویسی های خود را بارها و بارها مرور کنند کافی است. در حالی که زمان آزمون، به هیچ یک از این منابع دسترسی ندارند و به سختی می توانند مطالب مهم را بازیابی کنند. برای اجرای این تمرین، تکنیک هایی وجود دارد. مهم ترین آن ها، حل تست های تمرینی و شرکت در آزمون های آزمایشی است. همچنین؛ می توانید فلش کارت هایی با عبارات، تعاریف یا مفاهیم کلیدی برای خود بسازید. و سعی کنید اطلاعات را در طرف دیگر به خاطر بیاورید.

تمرین فاصله دار

سومین تکنیک موثر برای افزایش کیفیت مطالعه، تمرین فاصله دار است. تمرین فاصله دار، به عنوان تمرین توزیع شده نیز شناخته می شود. که شامل مطالعه مطالب با فاصله زمانی مشخص در چندین جلسه است. به جای اینکه تمامی مطالب را در یک جلسه جمع کنید. برای رعایت این تمرین باید مطالعه برای را از چندین هفته یا چند ماه قبل از تاریخ امتحان شروع کنید. جلسات مطالعه خود را به فواصل کوتاه تر و مکرر تقسیم کنید. در طول هر جلسه مطالعه، مطالب آموخته شده قبلی را مجدداً مرور کنید تا ذهن خود را تقویت کنید. تمرین فاصله دار حافظه به دلیل امکان رمزگذاری و بازیابی بهتر اطلاعات، حفظ طولانی مدت را بهبود می بخشد.

بیشتر  6 مورد کتاب زیبا و خواندنی در #کتابخانه در اصفهان!

سیستم لایتنر

از نظر دکتر گازر یکی از کارآمد ترین روش ها برای افزایش کیفیت مطالعه، جعبه لایتنر است. این روش از یک جعبه چند قسمتی ساده به همراه تعدادی فلش کارت تشکیل شده است. و به کاربر کمک می‌کند تا اطلاعات را به طور موثرتری به حافظه بلندمدت خود منتقل کند. روش کار آن به این صورت است که اطلاعات را در فواصل زمانی مشخصی مرور می‌کنید. تا مطالب به طور عمیق‌تری در ذهن شما ثبت شود. این روش کمک می‌کند تا مطالبی که به مرور فراموش می‌شوند، دوباره به ذهن بیایند. و با تکرار در زمان‌های مناسب، به حافظه بلندمدت منتقل شوند. جعبه لایتنر برای حفظیات درسی خصوصا برای یادگیری زبان‌های خارجی، بسیار مفید و کاربردی است.

جعبه لایتنر-افزایش کیفیت مطالعه

جعبه لایتنر-افزایش کیفیت مطالعه-دکتر گازر

تکنیک 3جعبه لایتنر

تمرین شفقت به خود و ایجاد یک روال متعادل

برای افزایش کیفیت مطالعه؛ در طول دوره آمادگی برای کنکور با خودتان مهربان باشید. درک کنید که اشکالی ندارد که گاهی اوقات احساس استرس کنید یا خسته شوید. از خود انتقادی و خودگویی منفی بپرهیزید. اطمینان حاصل کنید که خواب کافی داشته باشید، رژیم غذایی مغذی داشته باشید و ورزش بدنی داشته باشید. ترکیب تمرین‌های تمرکز حواس مانند مدیتیشن، تنفس عمیق یا یوگا می‌تواند به آرامش ذهن و کاهش استرس کمک کند. به موسیقی آرامش بخش گوش دهید یا با یک دوست صحبت کنید تا آرام شوید. از کمک گرفتن از دوستان، خانواده، معلمان خصوصا مشاوران با تجربه دریغ نکنید. مشاوران تیم drazingazor ، از جمله کسانی هستند که می توانید نگرانی ها و اضطراب های شما را مدیریت کنند.

سخن پایانی در رابطه با افزایش کیفیت مطالعه کنکور

برای موفقیت در کنکور سراسری باید ابتدا به افزایش کیفیت مطالعه خود کمک کند. ما در این مقاله به بررسی مهم ترین تکنیک های افزایش کیفیت مطالعه پرداختیم. از جمله مهم ترین آنها می توان به از بین بردن عوامل حواس پرتی و هدف گذاری واقع بینانه اشاره کنیم. همچنین؛ استفاده از تکنیک های خاص مطالعه مثل SQ3R و تمرین بازیابی موجب رشد چشمگیری در عملکرد شما می شود. فراموش نکنید در تمامی مراحل مطالعه کنکور حضور یک مشاور به شما کمک زیادی می کند. به ویژه مشاوران با تجربه مرکز دکتر گازر که حتی به حفظ آرامش شما نیز کمک زیادی می کنند.

نام نویسنده محدثه سادات مظلوم زاده
موضوع مقاله تکنیک های افزایش بازدهی مطالعه برای کنکور
تاریخ انتشار مقاله 13 تیر ماه 1403
تمرین فاصله دار شامل مطالعه مطالب با فاصله زمانی مشخص در چندین جلسه است.

سوالات متداول

موثر ترین تکنیک ها برای افزایش کیفیت مطالعه چیست؟

تکنیک SQ3R، تمرین بازیابی، تمرین فاصله دار، روش PQ4R، تکنیک فاینمن و سیستم لایتنر از مهم ترین روش ها هستند. برای آگاهی بیشتر از این روش ها و تاثیرشان بر افزایش کیفیت مطالعه می توانید به متن مقاله رجوع کنید.

چگونه می توانیم تمرکزمان را حین مطالعه افزایش دهیم؟

محیط مناسبی را برای مطالعه خود انتخاب کنید و عوامل حواس پرتی به ویژه تلفن همراه را از بین ببرید. در کنار آن بین مطالعه و استراحت خود تعادل برقرار کنید. انجام این کار ها به افزایش تمرکز و افزایش کیفیت مطالعه شما کمک زیادی می کند.

جعبه لایتنر چیست؟

جذاب ترین روش افزایش کیفیت مطالعه است که از تعدادی کارت تشکیل شده است. هر کارت شامل یک سوال در یک طرف و پاسخ در طرف دیگر است. کارت‌ها را از خانه اول مرور می‌کنید. اگر جوابی را به درستی بدهید، کارت به خانه بعدی منتقل می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدرباره ماگالریتماس با ما