عادات غلط مطالعه و درس خواندن چیست؟

عادات غلط مطالعه دقیقا کدام اند؟ عاداتی که پانسیون مطالعاتی در اصفهان به آن می پردازد. بدون شک هر یک از ما عادت ‌های خاصی در مطالعه داریم که برخی آنها اصلا مناسب نیستند! زمانی که فرد علی‌رغم تلاش‌ زیاد، هیچ تغییر مثبتی در عملکرد خود مشاهده نکند، به تدریج دلسرد می‌شود. و با بی‌میلی به سمت کتاب‌هایش می‌رود. مشخص است که در صورت بروز بی انگیزگی، شرایط بسیار سخت خواهد شد. کیفیت مطالعه ی فرد روز به روز کمتر می شود. تا جایی که ممکن است این موضوع منجر به منصرف شدن داوطلبان کنکوری از اهدافشان شود. در یک پانسیون مطالعه در اصفهان می توانید بسیاری از این عادات غلط مطالعه را اصلاح کنید.

فهرست تصاویر

مطالعه 1 فضای نامناسب

مطالعه 2استفاده از تلفن همراه حین مطالعه

مطالعه 3 شب امتحانی درس خواندن

عادات غلط مطالعه چیست؟

نرسیدن به نتایج دلخواه پس از مطالعه می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ ترین دلایل این اتفاقات وجود عادات غلط مطالعه است. برای رسیدن به بهترین نتیجه در کنکور و امتحانات، باید این عادت‌ های غلط را بشناسید. و آن‌ها را ترک کنید! کنکور مرحله‌ سرنوشت‌ سازی برای داوطلبان است. قبول‌شدن یا نشدن می‌تواند آینده‌ شما را دست‌ خوش تغییر کند. فقط صرف‌کردن زمان بسیار نمی‌تواند تضمین‌کننده‌ قبولی شما باشد. بلکه شما باید به‌ صورت درست و اصولی برای کنکور مطالعه کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. تیم تحریریه ما در پانسیون مطالعاتی در اصفهان، به بررسی مهم ترین عادات غلط مطالعه در زیر می پردازد:

مطالعه در فضای نامناسب

از ابتدایی ترین عادات غلط مطالعه، انتخاب مکان مناسب برای درس خواندن است. مطالعه در هر مکانی درست نیست. مطالعه در مکان های شلوغ  از مهمترین عادات غلط مطالعه هستند. مطالعه در جمع خانواده، دوستان یا حتی در مکان های کثیف و نامرتب ذهن شما را به هم می ریزد. این عادات می توانند به شدت شما را از هدف قبولی در کنکور و امتحانات دور کنند. انتخاب مکانی که بتوانید با خیالی آسوده در آرامش به مطالعه بپردازید، می تواند راهگشای شما برای بهبود کیفیت مطالعه باشد.

فضای نامناسب - عادات غلط مطالعه

فضای نامناسب – عادات غلط مطالعه – دکتر گازر15

مطالعه 1 فضای نامناسب

استفاده از تلفن همراه حین درس خواندن از عادات غلط مطالعه می باشد

یکی از پر دردسر ترین عادات غلط مطالعه، استفاده از تلفن همراه برای مطالعه دروس یا حین مطالعه می باشد. هر یک از اعلان ها می تواند شما را برای ساعت ها از فضای مطالعه دور کند. خصوصا پیام هایی که از شبکه اجتماعی اینستاگرام دریافت می کنید. شاید باور نکنید که حتی خاموش بودن تلفن همراهتان در اتاق مطالعه میتواند شما را هر لحظه وسوسه کند. تا مطالعه را به طور کامل کنار بگذارید. در ادامه؛ تمرکز شما را برای یک یا چند روز به شدت به هم می ریزد. و کیفیت مطالعه تان را تا حد زیادی کاهش دهد.

استفاده از تلفن همراه حین مطالعه - عادات غلط مطالعه

استفاده از تلفن همراه حین مطالعه – عادات غلط مطالعه – دکتر گازر

مطالعه 2استفاده از تلفن همراه حین مطالعه

درس خواندن در حالت‌های نامناسب

درس خواندن درحالت‌ هایی مانند دراز کشیدن، یا حین راه رفتن از غیر اصولی ترین عادات غلط مطالعه است. مطالعه در حالت دراز کشیده، این پیام را به مغزتان منتقل می کند که باید بخوابید. در نتیجه؛ بسیار اتفاق می افتد که مدت کوتاهی پس از شروع مطالعه به خواب می روید. مطالعه حین راه رفتن نیز موجب می شود انرژی لازم بدن به جای تمرکز برای مطالعه صرف دیگر کار ها شود. مثلا برای حفظ تعادل بدنتان و برخورد نکردن با وسایل و اشیاء هدر رود. این عادات غلط مطالعه در دراز مدت باعث خستگی، کسل شدن و کاهش تمرکز می‌شود. شیوه صحیح مطالعه، نشستن مخصوصاً روی صندلی و پشت میز است. که تحت هر شرایطی باید رعایت شود.

بیشتر  21 آیتم برای تجربه ‌ای منحصر به فرد برای زندگی در پانسیون دانشجویی!

مطالعه بدون برنامه ریزی

از دیگر عادات غلط مطالعه در بسیاری از افراد، مطالعه بدون برنامه ریزی است. برنامه ریزی صحیح، یکی از کلیدی ترین ملزومات مطالعه‌ درست برای آزمون ها است. شما باید بدانید چه مطلبی را دقیقا چه زمانی بخوانید و از درس‌خواندن‌تان نتیجه‌ بهتری کسب کنید. سعی کنید در ابتدای شروع مطالعه، برنامه‌ بلندمدت برای خود مشخص کنید. همچنین در آخر هر هفته برای هفته‌ی بعد خود کاملاً برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. توجه داشته باشید اگر نتوانستید به تمامی اهداف هفته خود برسید، اصلا خود را سرزنش نکنید. زیرا قطعا به مرور، پیشرفت خوبی در این زمینه می کنید. خصوصا اگر در کنار خود از راهنمایی های یک مشاوران تحصیلی مجموعه drazingazor استفاده کنید.

نداشتن یادداشت و خلاصه نویسی

یکی دیگر از عادات غلط مطالعه که تاثیر بسیاری بر عملکرد داوطلبین کنکور می‌گذارد، یادداشت برداری نکردن حین مطالعه است. بدون شک در شب امتحان امکان مطالعه تمامی مطالب وجود ندارد. این کار استرس شما را به شدت افزایش می دهد. و عملکرد نامطلوبی در آزمون تان از خود به جا میگذارد. بنابراین؛ پیشنهاد می شود در طول ترم، مطالب مهم را یادداشت برداری کرده و خلاصه نویسی کنید. تا بتوانید شب آزمون با خیال راحت نکات و یادداشت‌ هایی را که از قبل نوشته شده‌ اید، بازخوانی کنید.

اهمیت ندادن به تغذیه و خواب

از نظر مجموعه ی دکتر گازر پرچالش ترین عادات غلط مطالعه، اهمیت ندادن به تغذیه و خواب است. برخی از افراد فکر می‌ کنند که کل شبانه روز باید صرف درس خواندن شود. و به داشتن رژیم غذایی مناسب و داشتن خواب کافی توجهی ندارند. در حالی که این نوع تفکر بسیار اشتباه است. به دلیل کمبود خواب و مواد غذایی در کوتاه مدت فرسایش جسمی و روحی در شما ایجاد می‌شود. پس راندمان مطالعه و عملکرد شما بسیار پایین می آید. به حدی که حتی ممکن است برای یک یا چند هفته بیمارتان کند. در صورتی که صرف مدت زمان کوتاه برای میان وعده سالم مثل میوه و مغزیجات انرژی شما راچندین برابر افزایش می دهد.

داشتن استرس زیاد

استرس بیش از حد خوب نیست و از عادات غلط مطالعه است. که می تواند تمامی پل های پشت سر شما را خراب کند. بارها مجموعه ی drazingazor به بررسی داوطلبانی پرداخته که میزان مطالعه کافی دارند. اما به دلیل استرس و اضطراب فراوان، نتیجه بدی در آزمون هایشان به دست می آورند. درحالی که داشتن مقدار کمی استرس می‌ تواند یک موتور محرکه قوی باشد. که شما را به سمت اهدافتان حرکت می دهد. بنابراین؛ سعی کنید با نزدیک شدن زمان آزمونتان، دچار استرس بیش از اندازه نشوید!


مطالعه بی وقفه

برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند که کل شبانه روز را باید به مطالعه بپردازند. این موضوع در داوطلبان کنکور، بسیار بیشتر دیده می شود. افرادی که ساعت خود را برای صبح زود کوک می کنند. و با شنیدن صدای اولین آلارم، به سرعت از خواب بیدار شده و تا آخر شب، بی وقفه مشغول مطالعه می شوند. این از عادات غلط مطالعه است که شاید در ابتدا بازدهی خوبی داشته باشد. اما بدون شک در کوتاه مدت، باعث فرسایش جسمی، روحی و روانی شما می شود. تا جایی که ممکن است شما را از هدف نهایی تان منصرف کند. پیشنهاد می شود حتما پس از یک ساعت مطالعه، یک ربع استراحت عمیق داشته باشید.

بیشتر  6 راه سریع $ برای پانسیون مطالعاتی در اصفهان که باید حتما دانست؟

دوباره خوانی

یکی از رایج ترین عادات غلط مطالعه از نظر تیم دکتر گازر دوباره‌خوانی است. عادتی که تقریبا همه ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.خیلی از اوقات، ما به اندازه کافی یک متن را مطالعه کرده ایم. اما صدایی درون ذهن ما وجود دارد که مطالب را دوباره درون مغز ما تکرار می‌کند. بعضی اوقات این دوباره‌خوانی در ذهن ما آنقدر اتفاق می‌افتد که ما را به یک فرد وسواسی تبدیل می کند. خیلی مراقب باشید دچار این عادات غلط مطالعه نشوید!

سرسری خواندن

در مقابل دوباره خوانی، عده ای هستند که به صورت سرسری به مطالعه دروس می پردازند. اینکه صرفاً درسی را مطالعه کنید و هیچ هدفی در آن نباشد، مطمئناً در ذهن باقی نخواهد ماند. اگر مطالعه شما صرفا برای رفع تکلیف و سطحی باشید باید بگوییم سخت در اشتباه هستید! مطالعه تا زمانی که عمیق نباشد، بازدهی کافی را نخواهد داشت. بنابراین؛ توصیه می شود با روش‌های مختلفی مانند خلاصه‌نویسی و یا نکته برداری، کیفیت مطالعه خود را افزایش دهید. و از این عادات غلط مطالعه پرهیز کنید.

شب امتحانی بودن

موکول کردن زمان مطالعه به شب امتحان، خصوصا در داوطلبان کنکوری، از دیگر عادات غلط مطالعه است. جمع کردن تمامی مطالب درسی و موکول کردن مطالعه‌ ی آنها به شب امتحان کاملا غیرحرفه ای به نظر می رسد. انباشتن مطالب آزمون ها در ذهن به یک باره، کار اشتباهی است. که علاوه بر نتیجه ی نامطلوب، موجب می شود مطالعات آزاد و تدریجی شما هم در ذهنتان تثبیت نشود و استرس و اضطراب شما را برای امتحان چندین برابر می کند.

شب امتحانی درس خواندن - عادات غلط مطالعه

شب امتحانی درس خواندن – عادات غلط مطالعه – دکتر گازر

مطالعه 3 شب امتحانی درس خواندن

مقایسه خود با دیگران

به توصیه‌ی drazingazor از بدترین عادات غلط مطالعه که در زندگی روزمره هم به شدت کاربرد دارد، مقایسه خود با دیگران است. بسیاری از افراد به طور مداوم، میزان مطالعه خود را با دوستان، رتبه‌های برتر و سایر افراد مقایسه می‌کنند. این کار معمولاً دلسردی و ناامیدی فرد را به همراه دارد و شما را به شدت از اهدافتان دور می کند. زیرا؛ شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است. هر فرد، استعداد ها و توانمندی هایی دارد که باید باتوجه به آنها ساعات مناسبی برای مطالعه داشته باشد تا بتواند بهترین نتایج را خلق کند و دچار آشفتگی ذهنی نشود.

سخن پایانی در رابطه با عادات غلط مطالعه

نام نویسنده محدثه سادات مظلوم زاده
موضوع مقاله عادات غلط مطالعه و درس خواندن چیست؟
تاریخ انتشار مقاله 2 خردادماه 1403
نکته با تیم دکتر گازر، عادات غلط مطالعه را کنار بگذارید و یک قدم به رویاهایتان نزدیک تر شوید!

در این مقاله، به 12 مورد از رایج ترین عادات غلط مطالعه و درس خواندن پرداختیم. عاداتی که شاید به ظاهر تاثیری در کارتان نداشته باشد. اما هر یک از آنها به تنهایی می توانند به شدت بر کیفیت مطالعه ی شما تاثیر گذار باشد. و به دنبال آن عملکرد و بازدهی شما را بسیار کاهش دهند. بنابراین؛ این عادات غلط مطالعه را جدی بگیرید! پیشنهاد می کنیم دوباره این متن را با دقت مطالعه کرده و تک تک عادت غلط خود را شناسایی کنید. و تلاش کنید تا به تدریج آن عادات را در خود اصلاح کنید. تا نتایج فوق العاده ای را در کنکور و مهمترین امتحاناتتان رقم بزنید!

سوالات متداول دانش آموزان در رابطه با عادات غلط مطالعه

چرا خوابیده درس خواندن، از عادات غلط مطالعه محسوب می شود؟

مطالعه در حالت خوابیده، پیامی را به مغز منتقل کرده و بدن را آماده خوابیدن می کند. در نتیجه؛کتاب از دستتان می افتد و ناخودآگاه به خواب فرو می روید.

مکان مطالعه هم ارتباطی با عادات غلط مطالعه دارد؟

مطالعه در مکان های شلوغ مثل جمع خانوادگی یا محیط های آشفته از عادات غلط مطالعه است! که تمرکز شما را به هم می ریزد و موجب می شود یادگیری عمیقی در شما شکل نگیرد.

انجام چه کاری از بدترین عادات غلط مطالعه محسوب می شود؟

از بدترین عادات غلط مطالعه مقایسه خود با سایر هم کلاسی ها و داوطلبان است. که تمرکزتان را به هم می ریزد و شما را  از اهدافتان دور می کند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

خانهدرباره ماگالریتماس با ما