دانشگاه غیر انتفاعی چیست و چه تفاوتی با دیگر دانشگاه ها دارد؟

دانشگاه غیر انتفاعی، پیام نور یا آزاد؟ این سوال، یکی از پرچالش ترین سوالات داوطلبان کنکوری در پانسیون مطالعاتی در اصفهان است. پس از کنکور، نوبت به مرحله مهم و حیاتی به نام انتخاب رشته و دانشگاه مناسب، می رسد. مرحله ای که متاسفانه اکثر افراد آن را جدی نمی گیرند و بدون توجه کافی از آن عبور می کنند. اگر این مرحل حیاتی با دقت و وسواس انجام نشود، داوطلب را از هدف اصلی خود دور می کند. در نتیجه؛ پایانی جز حسرت و پشیمانی به دنبال ندارد. بر همین اساس؛ این مقاله جهت راهنمایی بیشتر شما توسط یک مرکز پانسیون مطالعه در اصفهان گردآوری شده است. پس توصیه می کنیم که تا آخر با ما همراه باشید.

فهرست تصاویر:

دانشگاه 1مزیت های دانشگاه

دانشگاه 2اعتبار مدرک دانشگاه

دانشگاه 3 کلاس های دانشگاه

دانشگاه غیرانتفاعی و ویژگی های آن:

دانشگاه غیر انتفاعی، نوعی از موسسات آموزش عالی است که توسط نهاد ها یا افراد خصوصی تاسیس و اداره می شوند. این نوع دانشگاه ها تحت نظارت وزارت علوم تحقیقات و فناوری قرار دارند. هدف اصلی آنها ارائه خدمات آموزشی با کیفیت بالا در جهت رفع نیازهای علمی جامعه است. اگر به هر دلیلی نمی خواهید دانشگاه پیام نور یا دولتی را انتخاب کنید. یا توان پرداخت شهریه سنگین دانشگاه آزاد را ندارید، می توانید دانشگاه غیر انتفاعی را انتخاب کنید. البته توصیه می کنیم ویژگی های دانشگاه غیر انتفاعی و تفاوت آن با سایر دانشگاه ها را کامل بررسی کنید. تیم دکتر گازر به عنوان یک مرکز پانسیون مطالعاتی در اصفهان، این مطالب را برایتان گردآوری کرده است.

مزایای دانشگاه غیر انتفاعی چیست؟

دانشگاه غیر انتفاعی مثل هر دانشگاهی، مزایا و معایب خاص خود را دارد. شما می توانید با کنار هم قرار دادن این موارد، به جمع بندی خوبی برای انتخاب دانشگاه مناسبتان برسید. پذیرش دانشجویان بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری، مهم ترین مزیت این دانشگاه محسوب می شود. تایید این دانشگاه از سمت وزارت علوم تحقیقات و فناوری به مدرک شما اعتبار خوبی می بخشد. همچنین؛ تنوع در رشته های مقطع کارشناسی این دانشگاه، انتخاب رشته را برای شما بسیار راحت می کند. شهریه مناسب تر آن نسبت به دانشگاه آزاد نیز، از دیگر مزیت های این دانشگاه به شمار می آید.

مزیت دانشگاه- دانشگاه غیر انتفاعی

مزیت دانشگاه- دانشگاه غیر انتفاعی- دکتر گازر

دانشگاه 1مزیت های دانشگاه

معایب دانشگاه غیر انتفاعی چیست؟

اما در کنار این موارد، فراموش نکنید شما در انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا با محدودیت مواجه هستید. یعنی ممکن است مقطع کارشناسی را به اتمام برسانید. اما رشته دلخواه شما در مقطع ارشد در آن دانشگاه وجود نداشته باشد. بنابراین؛ به توصیه مشاوران drazingazor موقع انتخاب رشته کاردانی یا کارشناسی، حتما به گرایش های آن رشته در مقاطع بعدی توجه کنید. همچنین؛ برای قبولی در بهترین رشته های دانشگاه های غیر انتفاعی محبوب، نیاز به شرکت در کنکور سراسری دارید. علاوه بر این موارد؛ دانشگاه غیر انتفاعی، خوابگاهی به دانشجویان ارائه نمی کند. پس اگر می خواهید در دانشگاه غیر انتفاعی شهر دیگری ادامه تحصیل دهید، باید به فکر خوابگاه مناسبی باشید.

بیشتر  پانسیون مطالعه در اصفهان | 04 نکته درباره و بامضمون اختلال شخصیت وابسته!

اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی برای بازار کار و مهاجرت چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم، بدون نیاز به کنکور نیز میتوان وارد دانشگاه غیر انتفاعی شد. در نتیجه؛ این سوال موقع انتخاب رشته و دانشگاه، از مشاوران تیم دکتر گازر پرسیده می شود. که مدرک دانشگاه غیر انتفاعی، تا چه حد اعتبار دارد؟ قطعا، اعتبار مدرک دانشگاه های دولتی از سایر دانشگاه ها بیشتر است. اما این به این معنا نیست که مدرک دانشگاه غیر انتفاعی، فاقد اعتبار است. دانشگاه غیرانتفاعی تحت نظارت وزارت علوم فعالیت می کند. بنابراین؛ اعتبار مدرک این دانشگاه، به میزان اعتبارسنجی وزارت علوم بستگی دارد. همچنین؛ شهرت و عملکرد دانشگاه، کیفیت برنامه های آموزشی و رشته تحصیلی شما به افزایش اعتبار مدرک کمک می کند.

اعتبار مدرک-دانشگاه غیر انتفاعی

اعتبار مدرک-دانشگاه غیر انتفاعی-دکتر گازر

دانشگاه 2اعتبار مدرک دانشگاه

دانشگاه غیرانتفاعی یا پیام نور؟

دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور، هر دو از جمله دانشگاه های سراسری هستند که نیاز به پرداخت شهریه دارند. برای ثبت نام در هر دوی این دانشگاه ها، می توانید سالی یکبار از طریق کنکور سراسری انتخاب رشته کنید. علاوه بر آن، دو بار در سال این شانس را دارید که بدون نیاز به کنکور انتخاب رشته کنید. یکبار در نیم سال اول تحصیلی و بار دیگر در نیم سال دوم تحصیلی. در این روش، پذیرش شما از طریق سوابق تحصیلی، مدرک و معدل دیپلم انجام می شود. اما جالب است بدانید ثبت نام در بیشتر رشته های تحصیلی این دانشگاه ها از طریق کنکور سراسری انجام می شود.

تفاوت میزان شهریه دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور

همانطور که میدانید، برای ورود به هر دوی این دانشگاه ها نیاز به پرداخت شهریه دارید. اما این سوال مطرح می شود که میزان شهریه کدامیک بیشتر است؟ در پاسخ باید بگوییم که در چند سال اخیر، شهریه این دو دانشگاه تفاوت چندانی با هم ندارد. فقط دانشگاه پیام نور در ساختار مالی خود از بودجه های دولتی نیز استفاده می کند. بنابراین؛ کمی شهریه آن بیشتر است. البته مقطع و رشته تحصیلی شما نیز در میزان شهریه تاثیر گذار است. معمولا شهریه مقطع کارشناسی از کاردانی بیشتر است. همچنین؛ تحصیل در رشته های علوم پایه، فنی مهندسی و رشته های پرطرفدارتر مثل روانشناسی و حسابداری، بیشتر است.

تفاوت میزان اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور

هر دوی این دانشگاه ها تحت نظارت وزارت علوم تحقیقات و فناوری قرار دارند. در نتیجه؛ مدرک هر دو دانشگاه، از نظر بازار کار رسمی شمرده می شود. اما برگزاری آزمون های دانشگاه پیام نور به صورت کشوری و متمرکز تر انجام می شود. در نتیجه؛ اعتبار مدرک پیام نور، بیشتر از مدرک غیر انتفاعی است. البته؛ میزان اعتبار دانشگاه ها با تغییر اساتید، دانشجویان و افتخارات دانشگاه تغییر می کند. به گونه ای که حتی ممکن است اعتبار یک شعبه از دانشگاه، با شعبه دیگر آن متفاوت باشد. پس ما در تیم  پیشنهاد می کنیم برای بررسی دقیق تر اعتبار، شعبه دانشگاه مورد نظرتان را بررسی کنید.

تفاوت برگزاری کلاس ها و دروس ارائه شده دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور

در دانشگاه پیام نور برخلاف دانشگاه غیر انتفاعی، فقط می توانید در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنید. پس مشاوران تیم drazingazor توصیه می کنند برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی، بهتر است دانشگاه غیر انتفاعی را انتخاب کنید. علاوه بر این، توجه داشته باشید کلاس ها در دانشگاه غیر انتفاعی صرفا حضوری است. اما در دانشگاه پیام نور، برخی از کلاس ها به صورت غیر حضوری برگزار می شود. پس شما می توانید بعضی از درس ها را خودخوان و بدون نیاز به فعالیت کلاسی بگذرانید. همچنین؛ دانشگاه پیام نور امکان مطالعه همزمان در دو رشته را در مقطع کارشناسی می دهد.

بیشتر  $ 2 روش جهت مقصد # برگزای پانسیون مطالعاتی در اصفهان

کلاس های دانشگاه-دانشگاه غیر انتفاعی

کلاس های دانشگاه-دانشگاه غیر انتفاعی-دکتر گازر

دانشگاه 3 کلاس های دانشگاه

دانشگاه غیرانتفاعی یا آزاد ؟

دانشگاه آزاد اسلامی، بزرگترین مرکز آموزش و پژوهش در ایران است که هر ساله دانشجویان زیادی را جذب خود می کند. این دانشگاه، حدود 400 شعبه در سراسر کشور دارد. با این کار توانسته امکان آموزش و ادامه تحصیل را حتی در مناطق دور افتاده نیز فراهم کند. علاوه برآن، امکانات و کیفیت مطلوب آموزشی این دانشگاه، با دانشگاه های دولتی برابری می کند. از نظر سطح علمی نیز توانسته به رتبه های خوبی در سطح جهانی، دست پیدا کند. در نتیجه؛ برای قبولی در این دانشگاه بر خلاف دانشگاه غیر انتفاعی، معمولا باید در آزمون سراسری شرکت کنید. البته؛ این دانشگاه با استفاده از سوابق تحصیلی نیز در بعضی از رشته ها پذیرش دارد.

تفاوت میزان شهریه دانشگاه غیر انتفاعی و آزاد

برای ثبت نام و ادامه تحصیل در هر دوی این دانشگاه ها، نیاز به پرداخت شهریه دارید. همانطور که در قسمت قبل هم اشاره کردیم، میزان شهریه با نوع رشته انتخابی شما کاملا مرتبط است. شهریه رشته های تخصصی مثل علوم پزشکی، و رشته های پر متقاضی، بیشتر است. توجه داشته باشید که شهریه به دو صورت ثابت و متغیر اعلام می شود. شهریه ثابت، برای هر ورودی تا پایان دوره تحصیل ثابت است. اما شهریه متغیر، بسته به واحد های انتخابی و اساتید دانشگاه متفاوت است. معمولا به واحد های عملی و آزمایشگاهی، شهریه بیشتری اختصاص داده می شود. فراموش نکنید که شهریه دانشگاه آزاد خصوصا در پردیس های خودگردان، بسیار بیشتر از سایر دانشگاه ها است.

تفاوت میزان اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی و آزاد

مستقیم بخواهیم بگوییم، اعتبار دانشگاه آزاد از دانشگاه غیر انتفاعی بیشتر است. در قسمت قبل هم اشاره کردیم؛ دانشگاه آزاد توانسته رتبه های خوبی در سطح بین الملل به دست آورد. اما به این معنا نیست که همه واحد های دانشگاه آزاد اعتبار بیشتری نسبت به دانشگاه غیر انتفاعی داشته باشند. به راحتی با یک بررسی ساده می توانید پی ببرید که کدام واحد ها اعتبار بیشتری دارند. البته؛ نکته مهمی وجود دارد که برای ورود به بازار کار نباید آن را فراموش کنید. آن هم اولویت و اهمیت بیشتر تخصص و مهارت یک فرد نسبت به مدرک تحصیلی است.

سخن پایانی در رابطه با دانشگاه غیر انتفاعی:

دانشگاه غیر انتفاعی، آزاد اسلامی، پیام نور یا هر دانشگاه دیگری قطعا مزایا و معایب خود را دارد. با توجه به متفاوت بودن شرایط  وعلایق هر فرد، نمی توان نسخه واحدی برای انتخاب دانشگاه همه افراد بپیچیم. همچنین؛ توجه داشته باشید امروزه برای ورود به بازار کار، میزان تخصص و مهارت شما در اولویت بالاتری قرار دارد. پس پیشنهاد می کنیم ابتدا باتوجه به استعداد ها و روحیات شخصی خود، رشته مناسب تان را انتخاب کنید. در ادامه؛ با توجه به شرایط مالی، محل زندگی و اولویت های شخصی، دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. امیدواریم در مرکز مشاوره دکتر گازر، توانسته باشیم شما را برای انتخاب رشته مناسب تان یاری کنیم.

نام نویسنده محدثه سادات مظلوم زاده
موضوع مقاله دانشگاه غیر انتفاعی چیست و چه تفاوتی با دیگر دانشگاه ها دارد؟
تاریخ انتشار مقاله 16 خردادماه 1403
دانشگاه غیر انتفاعی چه دانشگاهی است؟ نوعی از موسسات آموزش عالی است که توسط نهاد ها یا افراد خصوصی تاسیس و اداره می شوند.

سوالات متداول:

دانشگاه غیر انتفاعی چه مزایایی دارد؟

پذیرش بدون کنکور سراسری هم امکان پذیر است. مدرک این دانشگاه از سمت وزارت علوم تحقیقات و فناوری تایید می شود. رشته های مقطع کارشناسی تنوع زیادی دارد.

اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی برای ورود به بازار کار و مهاجرت چگونه است؟

 به دلیل وابستگی دانشگاه غیرانتفاعی به وزارت علوم، اعتبار مدرک این دانشگاه به میزان اعتبارسنجی وزارت علوم وابسته است.

از چه طریقی می توانیم در دانشگاه غیر انتفاعی ثبت نام کنیم؟

می توانید سالی یکبار از طریق کنکور سراسری انتخاب رشته کنید. علاوه بر آن، دو بار در سال شانس انتخاب رشته بدون نیاز به کنکور و براساس سوابق تحصیلی را دارید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانهدرباره ماگالریتماس با ما