معرفی زیر شاخه های رشته انسانی + آشنایی با رشته های بدون کنکور انسانی

زیر شاخه های رشته انسانی امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. حتی در مرکز پانسیون مطالعاتی در اصفهان، بسیاری از داوطلبان علاقه مند به قبولی در زیر شاخه های انسانی هستند. این رشته گستره‌ وسیعی از علوم مختلف را شامل می‌شود و زیر شاخه‌های متعددی دارد. که هر کدام به مطالعه و تحلیل جنبه‌های مختلفی از زندگی انسانی می‌پردازند. خوشبختانه امروزه این امکان فراهم شما تا شما بدون نیاز به کنکور، زیر شاخه انسانی دلخواهتان را انتخاب کنید. ما در مرکز پانسیون مطالعاتی در اصفهان این مقاله را گرد آوری کردیم. تا در آن به معرفی انواع زیر شاخه ‌های رشته انسانی بپردازیم. همچنین رشته‌های بدون کنکور انسانی را به شما معرفی کنیم.

فهرست تصاویر:

انتخاب رشته 1معرفی روان شناسی

انتخاب رشته 2معرفی فلسفه

انتخاب رشته 3رشته های بدون کنکور انسانی

اخیرا بسیاری از داوطلبان زمان انتخاب رشته، تصمیم به انتخاب یکی از زیر شاخه های رشته انسانی می گیرند. خوشبختانه پذیرش بدون کنکور دانشجویان خصوصا در زیر شاخه های انسانی این امکان را برای این افراد فراهم کرده است. خصوصا دانشجویانی که تصمیم دارند از رشته های تجربی یا ریاضی این انتخاب رشته را انجام دهند. چراکه معمولا پس از فارغ التحصیلی، از شما پرسیده نمی شود که با آزمون در دانشگاه پذیرفته شده اید یا خیر. جالب است بدانید پذیرش بدون کنکور زیر شاخه های رشته انسانی در دانشگاه های سراسری نیز امکان پذیر است. مشاوران  drazingazor در مرکز پانسیون مطالعاتی در اصفهان، به تمامی سوالات در رابطه با زیر شاخه های انسانی پاسخ داده اند.

نحوه ثبت نام در زیر شاخه های رشته انسانی بدون کنکور چگونه است؟

پذیرش بدون کنکور زیر شاخه های رشته انسانی در دانشگاه سراسری، در مقطع کاردانی و کارشناسی امکان پذیر است. که تنوع در مقطع کارشناسی بسیار بیشتر است. البته؛ فراموش نکنید که برای قبولی در بهترین دانشگاه ها و زیرشاخه های انسانی، نیاز به رتبه عالی کنکور دارید. برای انتخاب رشته دلخواهتان نیاز دارید ابتدا دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور انسانی 1403 را دریافت کنید. تمامی اطلاعات و مدارک لازم برای ثبت نام در زیر شاخه های رشته انسانی، در این دفترچه ذکر شده است. دفترچه را به دقت مطالعه کرده و اولویت های خود را مشخص کنید. در ادامه؛ با استفاده از کد سوابق تحصیلی به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید.

ثبت نام بدون کنکور زیر شاخه های انسانی، شامل شرایط عمومی و شرایط خاص است. از جمله شرایط عمومی آن می توان به این موارد اشاره کرد. اعتقاد داشتن به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مورد تایید قانون اساسی. نداشتن سو پیشینه اخلاقی، نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان و عدم اعتیاد به مواد مخدر. از شرایط خاص نیز می توان به این چهار مورد اشاره کرد. داشتن مدرک دیپلم برای نظام جدیدها، داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی برای نظام قدیم‌ها. ارائه فرم‌های ثبت نام دانشگاه مورد نظر و ارائه تعهد نامه مبنی بر تحصیل در یک کد رشته محل.

زیر شاخه‌های رشته علوم انسانی

1. روانشناسی

روانشناسی پرطرفدارترین زیر شاخه رشته انسانی در مرکز مشاوره دکتر گازر از دیدگاه داوطلبان است. روانشناسان سعی می‌کنند تا به کمک روش‌های علمی، فرآیند های ذهنی و رفتاری افراد را مورد بررسی قرار دهند. و راهکارهایی برای بهبود وضعیت روانی افراد ارائه دهند. این رشته شامل زیر شاخه ‌های مختلفی است. روانشناسی بالینی که بر تشخیص و درمان اختلالات روانی تمرکز دارد. روانشناسی مشاوره‌ای به افراد برای حل مشکلات شخصی و بهبود زندگی کمک می کند. روانشناسی آموزشی که در آن فرآیند های یادگیری و روش ‌های آموزشی مطالعه می شود. روانشناسی صنعتی و سازمانی، به بهبود عملکرد در محیط‌ های کاری کمک می کند. روانشناسی رشد؛ تغییرات روانی و رفتاری در طول عمر انسان را بررسی می کند.

رشته روانشناسی-زیر شاخه های رشته انسانی

رشته روانشناسی-زیر شاخه های رشته انسانی-دکتر گازر

انتخاب رشته 1معرفی روان شناسی

2. جامعه‌شناسی

جامعه ‌شناسی علمی است که به مطالعه جوامع انسانی و فرآیند های اجتماعی می‌پردازد. جامعه ‌شناسان به بررسی موضوعاتی نظیر نابرابری اجتماعی، جرم و جنایت، نهاد های اجتماعی، تغییرات اجتماعی و روابط بین‌الملل می‌پردازند. این زیر شاخه علوم انسانی نیز مانند رشته روان شناسی، گرایش های متنوعی دارد. گرایش های آن شامل جامعه شناسی شهریف روستایی، خانواده، اقتصادی و فرهنگی می شود.

3. علوم سیاسی

علوم سیاسی شاخه‌ای از علوم انسانی است. که به تحلیل و مطالعه سیاست‌ ها، نظام ‌های سیاسی، رفتارهای سیاسی، و روابط بین ‌الملل می‌پردازد. زیر شاخه های این رشته شامل نظریه سیاسی، سیاست تطبیقی، روابط بین‌الملل، و سیاست عمومی می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در حوزه‌های مختلفی نظیر دولت، سازمان‌های بین‌المللی، و نهادهای تحقیقاتی مشغول به کار شوند.

بیشتر  4 مورد از اطلاعاتی که دانش آموزان #کنکوری باید قبل از پانسیون مطالعاتی بدانند!

4. حقوق

این رشته نظام ‌های حقوقی، حقوق بشر، و مسائل حقوقی مرتبط با جامعه را بررسی می کند. و به تربیت وکلاء، قاضی‌ها و مشاوران حقوقی می‌پردازد. این رشته شامل شاخه ‌های مختلفی مانند حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق بین ‌الملل، و حقوق بشر می‌باشد.

5. اقتصاد

اقتصاد علمی است که به تحلیل تولید، توزیع، و مصرف کالا ها و خدمات می‌پردازد. این رشته به دو شاخه اصلی تقسیم می‌شود: اقتصاد کلان و اقتصاد خرد. اقتصاد کلان به بررسی عوامل اقتصادی در سطح ملی و جهانی مانند تورم، بیکاری، و سیاست ‌های مالی می ‌پردازد. در حالی که اقتصاد خرد به تحلیل رفتار اقتصادی افراد و بنگاه ‌ها در بازار های خاص می‌پردازد. اقتصاد دانان از مدل ‌های ریاضی و آماری برای تحلیل داده ‌های اقتصادی و پیش‌بینی روند های آینده استفاده می ‌کنند. فارغ‌ التحصیلان این رشته می‌توانند در سازمان ‌های دولتی، شرکت ‌های خصوصی، و موسسات تحقیقاتی فعالیت کنند.

6. تاریخ

تاریخ علمی است که به مطالعه گذشته انسان ‌ها و جوامع می‌پردازد. تاریخ ‌دانان به بررسی و تحلیل پدیده‌ های تاریخی از طریق مطالعه اسناد، متون و آثار باستانی می ‌پردازند. این رشته به شاخه ‌های مختلفی از جمله تاریخ باستان، تاریخ قرون وسطی، تاریخ مدرن و تاریخ معاصر تقسیم می‌شود. تاریخ ‌دانان سعی می‌کنند با درک عمیق‌تر از گذشته، به تحلیل بهتر و دقیق‌تری از وقایع جاری و آینده بپردازند. آن‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند آموزش، پژوهش و مشاوره تاریخی فعالیت کنند.

7. فلسفه

فلسفه علمی است که به مطالعه مسائل بنیادی مربوط به وجود، معرفت، اخلاق، و ذهن می‌پردازد. این رشته به شاخه ‌های مختلفی از جمله فلسفه اخلاق، فلسفه سیاسی، فلسفه علم و متافیزیک تقسیم می‌شود. فیلسوفان به بررسی سوالات اساسی زندگی و تلاش برای یافتن پاسخ‌های منطقی و عقلی برای این سوالات می‌پردازند. آن‌ ها می‌توانند در زمینه ‌های مختلفی نظیر آموزش، تحقیق و مشاوره فلسفی فعالیت کنند.

رشته فلسفه- زیر شاخه های رشته انسانی

رشته فلسفه- زیر شاخه های رشته انسانی-دکتر گازر

انتخاب رشته 2معرفی فلسفه

8. جغرافیا

جغرافیا علمی است که به مطالعه زمین و پدیده‌های طبیعی و انسانی مرتبط با آن می‌پردازد. جغرافی‌دانان به بررسی روابط بین انسان‌ها و محیط زندگی‌شان و تحلیل تاثیرات متقابل آنها می‌پردازند. این رشته به شاخه‌های مختلفی از جمله جغرافیای طبیعی، جغرافیای انسانی، و جغرافیای محیطی تقسیم می‌شود. جغرافی‌دانان می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند برنامه‌ریزی شهری، مدیریت منابع طبیعی، و مطالعات محیطی فعالیت کنند.

9. علوم تربیتی

علوم تربیتی به مطالعه فرآیند های آموزشی و تربیتی می‌پردازد. این رشته به بررسی روش‌ ها و فنون آموزشی، طراحی برنامه‌ های درسی، و ارزیابی فرآیند های آموزشی می‌پردازد. علوم تربیتی شامل شاخه ‌هایی نظیر آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه، آموزش عالی، و آموزش ویژه می‌شود. متخصصان علوم تربیتی می‌توانند در مدارس، دانشگاه‌ ها، و مراکز آموزشی و تربیتی مشغول به کار شوند. در نتیجه؛ اخیرا این زیر شاخه علوم انسانی در مرکز مشاوره دکتر گازر، توسط بسیاری از داوطلبان انتخاب می شود.

10. زبان و ادبیات

زبان و ادبیات به مطالعه زبان‌ ها و آثار ادبی می ‌پردازد. این رشته به بررسی ساختار زبان‌ها، تاریخچه زبان‌ها، و تحلیل و نقد آثار ادبی مختلف می‌پردازد. زبان ‌شناسان و ادیبان جنبه ‌های مختلف زبان و ادبیات را تحلیل می کنند. و به شناخت بهتر از فرهنگ ‌ها و تمدن ‌ها کمک می ‌کنند. آنها می ‌توانند در زمینه ‌های مختلفی مانند آموزش، ترجمه، و نقد ادبی فعالیت کنند.

آشنایی با زیر شاخه های رشته انسانی ( رشته‌های بدون کنکور)

همانطور که اشاره کردیم، اکنون می توانید بسیاری از زیر شاخه های انسانی را بدون کنکور ثبت نام کنید. جالب است بدانید شهریه این زیر شاخه های انسانی در دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی مناسب تر است. در نتیجه؛ افراد زیادی داوطلب ثبت نام بدون کنکور زیر شاخه های رشته انسانی در این دانشگاه ها هستند. توجه داشته باشید مدت زمان تحصیل در مقطع کاردانی پیوسته یا نا پیوسته دو تا سه سال است. و بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی دیپلم خود می توانید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. این زیر رشته ها توسط مشاوران دکتر گازر به صورت مجزا برای هر دانشگاه در قسمت زیر لیست شده است.

معرفی-زیر شاخه های رشته انسانیانتخاب رشته 3رشته های بدون کنکور انسانی

لیست زیر شاخه های رشته انسانی بدون کنکور دانشگاه سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی

پذیرش بدون کنکور زیر شاخه های رشته انسانی مقطع کاردانی دانشگاه سراسری
مدیریت بازرگانی حسابداری گردشگری
مدیریت صنعتی امور مالی و مالیاتی هتلداری
علوم قضایی اشتغال علوم ورزشی
امور دولتی روابط کار بیمه
امور بانکی اقتصاد کار و بهره وری
پذیرش بدون کنکور زیر شاخه های رشته انسانی مقطع کاردانی دانشگاه سراسری
روانشناسی مشاوره حسابداری
زبان و ادبیات فارسی مترجمی زبان عربی باستان شناسی
زبان و ادبیات ترکی آذری جغرافیا حقوق
زبان و ادبیات عربی علوم تربیتی علوم سیاسی
علوم قرآنی و حدیث اقتصاد مدیریت مالی
فلسفه و کلام اسلامی تاریخ تمدن ملل اسلامی مدیریت صنعتی
علوم ورزشی علوم قضایی مدیریت دولتی
فلسفه و حکمت اسلامی فقه و مبانی حقوق اسلامی مدیریت بازرگانی
تاریخ تمدن ملل اسلامی معارف اسلامی مدیریت امور بانکی
زبان شناسی معارف اسلامی و تاریخ مدیریت بیمه
هتلداری معارف اسلامی و اخلاق مدیریت امور گمرکی
گردشگری معارف اسلامی و ادیان مدیریت کسب و کارهای کوچک
جامعه شناسی معارف اسلامی و کلام روزنامه نگاری
روابط عمومی معارف اسلامی و علوم تربیتی برنامه ریزی اجتماعی و تعاون
مردم شناسی معارف اسلامی و علوم قرآنی ادیان و عرفان
علم اطلاعات و دانش شناسی مدد کاری اجتماعی
بیشتر  دانشگاه غیر انتفاعی چیست و چه تفاوتی با دیگر دانشگاه ها دارد؟

لیست زیر شاخه های رشته انسانی بدون کنکور دانشگاه آزاد  در مقطع کاردانی و کارشناسی

رشتههای بدون کنکور انسانی در دانشگاه آزاد در مقطع کاردانی
گردشگری هتلداری آموزش زبان و ادبیات فارسی
مدیریت بازرگانی روابط کار حسابداری
مدیریت صنعتی اقتصاد کار و بهره‌وری اشتغال
امور دولتی علوم ورزشی مدیریت صنعتی امور اداری
امور قضایی بیمه   آموزش دینی و عربی
امور بانکی امور مالی و مالیاتی   امور تربیتی
رشته های بدون کنکور انسانی در دانشگاه آزاد مقطع  کارشناسی
تاریخ حقوق روانشناسی
حسابداری مشاوره جامعه شناسی
ایران شناسی جغرافیا اقتصاد
مدیریت صنعتی فقه و حقوق اسلامی آموزش دینی و عربی
مدیریت بازرگانی مدیریت بیمه تربیت دبیر تربیت بدنی و علوم ورزشی
مدیریت دولتی مدیریت امور بانکی مدیریت مالی
 تربیت بدنی و علوم ورزشی

لیست زیر شاخه های رشته انسانی دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور در مقطع کاردانی و کارشناسی

 

رشته های بدون کنکور انسانی در دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور 

تاریخ مدیریت صنعتی باستان شناسی
زبان شناسی گردشگری  کاردانی گردشگری
علم اطلاعات و دانش شناسی فلسفه و عرفان اسلامی شیعه شناسی
علوم قضائی برنامه ریزی اجتماعی و تعاون کاردانی امور مالی و مالیاتی
فلسفه و حکمت اسلامی فقه و مبانی حقوق اسلامی زبان و ادبیات عربی
روزنامه نگاری تاریخ تمدن ملل اسلامی اقتصاد
ادیان و عرفان جامعه شناسی مترجمی زبان عربی
فلسفه هتلداری  مدیریت کسب و کارهای کوچک
معارف اسلامی و مدیریت مدیریت بازرگانی مدیریت مالی
مدیریت امور گمرکی معارف اسلامی- تبلیغ و ارتباطات مشاوره
معارف اسلامی و علوم تربیتی مدیریت امور بانکی مدیریت بیمه
مدیریت دولتی مدیریت فرهنگی هنری  کاردانی مدیریت صنعتی
کاردانی هتلداری علوم قرآن و حدیث  مددکاری اجتماعی
کاردانی حقوق قضائی فلسفه و کلام اسلامی  کاردانی اقتصاد کار و بهره‌وری
کاردانی مدیریت بازرگانی کاردانی حسابداری  کاردانی اشتغال
کاردانی روابط کار کاردانی علوم ورزشی کاردانی بیمه
کاردانی علوم قضائی کاردانی امور بانکی  کاردانی امور دولتی
کاردانی امور فرهنگی حقوق  فقه و حقوق اسلامی
فرهنگ و معارف اسلامی علوم ورزشی علوم سیاسی
روابط عمومی روانشناسی زبان و فرهنگ عربی
جغرافیا حسابداری زبان و ادبیات فارسی

چند نکته مهم درباره انتخاب زیر شاخه های انسانی بر اساس سوابق تحصیلی

یاد آوری چند نکته در اینجا، خالی از لطف نیست. نکاتی که از نظر مشاوران مرکز drazingazor، به ظاهر ساده است. اما بسیاری از داوطلبان آن را نادیده می گیرند. ابتدا توجه داشته باشید همه رشته های بدون کنکور، در تمامی دانشگاه ها رائه نمی شوند. بنابراین؛ پیش از انتخاب رشته حتما دفترچه انتخاب رشته را به دقت مطالعه کنید. برای ثبت نام بدون کنکور، باید کد سوابق تحصیلی را از سایت my.medu.ir  دریافت کنید. همچنین؛ برای انتخاب رشته های بدون کنکور، معدل کتبی نهایی پایه دوازدهم بسیار مهم است. جالب است بدانید انتخاب رشته بدون کنکور همراه انتخاب رشته آزمون سراسری انجام می شود. شما 100 حق انتخاب برای دانشگاه سراسری و 20 حق انتخاب برای دانشگاه آزاد دارید.

ممکن است به صورت همزمان در یک زیر شاخه رشته انسانی با آزمون و یک رشته بدون کنکور قبول شوید. در این حالت، فقط در یکی از این دو رشته می توانید ثبت نام کنید. توجه داشته باشید که انتخاب رشته بدون کنکور، بر اساس سوابق تحصیلی و معدل دیپلم صورت می گیرد. و شما نباید آن را با تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور سراسری اشتباه بگیرید. همچنین؛ حتی اگر دیپلم تجربی یا ریاضی دارید، می توانید یکی از زیر شاخه های علوم انسانی را انتخاب کنید. در این حالت؛ صرفا رشته های بدون کنکور را می توانید انتخاب کنید. که درصد اعمال معدل کتبی برایتان متفاوت خواهد شد.

سخن پایانی در رابطه با انتخاب زیر شاخه های رشته انسانی

مشاوران مرکز drazingazor معتقد اند رشته انسانی با داشتن زیر شاخه‌ های متعدد، فرصت‌ های گسترده ‌ای برای دانشجویان فراهم می‌کند. تا در زمینه‌ های مختلفی به تحصیل و تحقیق بپردازند. به ویژه برای داوطلبانی که دیپلم ریاضی یا تجربی دارند. اما در زمان انتخاب رشته، به محبوب ترین زیر شاخه های انسانی علاقه مند می شوند. در این حالت می توانند با خیال راحت، سراغ دفترچه انتخاب رشته بدون آزمون زیر شاخه های علوم انسانی بروند. و در رشته دلخواه خود ثبت نام کنند. خوشبختانه این زیر شاخه های انسانی، در همه دانشگاه ها از جمله دانشگاه سراسری ارائه می شود. امیدواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید باشد و به شما در انتخاب آگاهانه رشته دلخواهتان کمک کند.

نام نویسنده محدثه سادات مظلوم زاده
موضوع مقاله معرفی زیر شاخه های رشته انسانی + آشنایی با رشته های بدون کنکور انسانی
تاریخ انتشار مقاله 2 تیر ماه 1403
زیر شاخه های رشته انسانی به راحتی می توانید رشته مورد علاقه خود را از لیست بالا انتخاب کنید.

سوالات متداول

اصلی ترین گرایش های زیر شاخه‌ های رشته انسانی کدام اند؟

روان شناسی، جامعه شناسی، علوم سیاسی، علوم تربیتی، زبان و ادبیات مهم ترین زیر شاخه های انسانی اند.

چگونه بدون آزمون در زیر شاخه های علوم انسانی ثبت نام کنیم؟

برای انتخاب زیر رشته انسانی مورد علاقه خود نیاز دارید ابتدا دفترچه انتخاب رشته بدون کنکور انسانی 1403 را دریافت کنید. دفترچه را مطالعه و اولویت های خود را مشخص کنید. در ادامه؛ با استفاده از کد سوابق تحصیلی به سایت سازمان سنجش مراجعه و ثبت نام کنید.

تحصیل زیر شاخه های انسانی بدون کنکور در مقطع کاردانی و کارشناسی چه تفاوتی دارد؟

تنوع رشته های مقطع کارشناسی بسیار بیشتر از کاردانی است. همچنین؛ دوره کاردانی فقط بین 2 تا 3 سال زمان لازم دارد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

خانهدرباره ماگالریتماس با ما