4 تفاوت اصلی پانسیون مطالعاتی در اصفهان و #کتابخانه اختصاصی چیست؟

پانسیون مطالعاتی در اصفهان | کتابخانه در اصفهان | دکتر آذین گازر | drazingazor

عنوان مقاله کتابخانه خصوصی چیست؟
دپارتمان اوج شید
نویسنده کاویانی
تعداد کلمات 922
زمان مطالعه 9دقیقه

فهرست مطالب

کتابخانه خصوصی چیست و چه تفاوتی با کتابخانه دراصفهان دارد؟

تاریخچه کتابخانه اختصاصی و ارتباط آن با پانسیون مطالعاتی دراصفهان چیست؟

کتابخانه اختصاصی و کتابخانه دراصفهان به چه شکل تاسیس و توسعه مییابند؟

فهرست تصاویر

شکل 1 پانسیون مطالعاتی دراصفهان

شکل 2 کتابخانه دراصفهان

شاید تا کنون با واژه کتابخانه اختصاصی رو به رو نشده باشید. ولی دکتر آذین گازر (drazingazor) قصد دارد در این مقاله در مورد آن توضیحاتی را ارائه دهد. تفاوت های آن را با پانسیون مطالعاتی در اصفهان و کتابخانه در اصفهان به شکل عمومی بر شمرد. با ما در ادامه همراه باشید.

کتابخانه خصوصی چیست و چه تفاوتی با کتابخانه در اصفهان دارد؟

کتابخانه عمومی چیزی است که به کرات با آن رو به رو شده اید. در آن ها به مطالعه پرداخته اید و از آن ها استفاده کرده اید. این کتابخانه ها با هدف عام المنفعه بودن تاسیس می شوند. از طریق دولت ها برای تشکیل آن ها هزینه می شود. و همه مردم می توانند به طور آزادانه به آن دسترسی داشته باشند. برخلاف کتابخانه های اختصاصی. در ادامه با این کتابخانه ها آشنا خواهید شد. شکل 1 پانسیون مطالعاتی در اصفهان را به نمایش گذاشته است.

پانسیون مطالعاتی در اصفهان دکتر آذین گازر

شکل 1 پانسیون مطالعاتی دراصفهان

کتابخانه خصوصی برخلاف کتابخانه های دولتی ، کتابخانه ای است که در مالکیت خصوصی است. عموماً فقط برای استفاده تعداد محدودی از افراد یا حتی یک نفر تأسیس شده است. مانند کتابخانه در اصفهان و پانسیون مطالعاتی در اصفهان از برچسب برای نشان دادن مالکیت اقلام استفاده می شود. برخی از مردم کتابخانه های خصوصی خود را به موسساتی مانند کتابخانه کنگره اهدا می کنند یا می فروشند. یا همانطور که اغلب اتفاق می افتد ، آنها را بعد از مرگ با اراده وصیت می کنند. کتابخانه های خصوصی اغلب منافع صاحبخانه را منعکس می کنند. مجموعه در یک منطقه می تواند بسیار فراتر از مجموعه ای باشد که کتابخانه های عمومی می توانند داشته باشد. مثلا هنری کلی فولگر مجموعه شخصی شکسپیر خود را توسعه داد. که به کتابخانه فولگر شکسپیر در واشنگتن تبدیل شد. او دارای بزرگترین مجموعه آثار چاپ شده ویلیام شکسپیر در جهان است.

تاریخچه کتابخانه اختصاصی و ارتباط آن با پانسیون مطالعاتی در اصفهان چیست؟

بیشتر کتابخانه های اولیه کتابخانه های خصوصی یا نیمه خصوصی بودند. ایده کتابخانه عمومی تا اواسط قرن 19 پدیدار نشد. اولین کتابخانه ها متعلق به پادشاهان ، معابد و سایر افراد و موسسات بود. معمولاً برای اشراف  دانشمندان یا کشیشان محفوظ بود. درست شبیه پانسیون ها و کتابخانه در اصفهان که تا چند سال پیش صحبتی از آن ها نبود. ولی اکنون تعداد آن ها بسیار زیاد شده است. تا قرن نوزدهم ، کتابخانه ها خصوصی یا نیمه خصوصی بودند. ایده یک کتابخانه عمومی با دسترسی برابر و رایگان به دانش برای همه شهروندان ، اختراع مدرنیته متاخر بود. دسترسی به کتابخانه ها از لحاظ تاریخی به شدت توسط صاحبان قدرت محدود شده بود. شکل 2 کتابخانه در اصفهان را به شما نشان خواهد داد.

کتابخانه در اصفهان دکتر آذین گازر

شکل 2 کتابخانه دراصفهان

كتابخانه موسسه اي يا شركتي نيز به درجات مختلف مالكيت انحصاري اطلاعات را حفظ مي كنند. بنابراین ، آنها همچنین دسترسی به اطلاعات را محدود می کنند. این کتابخانه ها توسط موسسه یا سازمان تأمین مالی و مدیریت می شوند. برای انجام مأموریت ها و اهداف خاص طراحی شده اند. آنها به عنوان آرشیو و مخزن اسناد برای اسناد مختلف حقوقی و تاریخی از جمله اطلاعات طبقه بندی شده ، صورت جلسات تجاری و سوابق مالی عمل می کنند. درست برخلاف پانسیون مطالعاتی در اصفهان یا کتابخانه در اصفهان که دسترسی به تمام مطالب آزاد است. در موسسه دکتر آذین گازر (drazingazor) نیز همینگونه است.

کتابخانه اختصاصی و کتابخانه در اصفهان به چه شکل تاسیس و توسعه مییابند؟

کتابخانه های خصوصی برای شهروندان پس از اختراع ماشین چاپ امکان پذیر شد. که افراد را قادر می ساخت تا مجموعه های شخصی خود را توسعه دهند. با این حال ، برخلاف کتابخانه ها در اصفهان کتابخانه های خصوصی نیز شامل مطالب منتشر نشده ای هستند. مانند یادداشت ها ، نامه ها ، عکس ها ، نوشته ها و سایر مطالب مالک. کتابخانه های خصوصی برخی افراد نیز می توانند مبنای یک موزه باشند. مثلا مجموعه آلفرد نوبل از 1500 جلد کتاب منتشر شده و پیش نویس اولیه کتابخانه خصوصی آلفرد نوبل شد. بعضی اوقات ، کتابخانه های خصوصی مبنایی برای ایجاد یک کتابخانه عمومی پس از مرگ یا اراده صاحب می شوند. پانسیون مطالعاتی در اصفهان گاهی اوقات به همین شکل به وجود می آیند. برای اینکه در اختیار دانش آموزان قرار گیرد.

امروزه مردم به طور کلی کتابخانه را بر اساس تجربیات خود با کتابخانه در اصفهان و در نظر می گیرند.  به عنوان یک موسسه وام رایگان کتاب. این کتابخانه ها از طریق مالیات یا سایر منابع عمومی به منظور آموزش عموم مردم تأمین می شوند. از سوی دیگر ، منابع مالی کتابخانه های خصوصی از منابع خصوصی تأمین می شود. در حالی که کتابخانه های عمومی و مدارس دارای مجموعه وسیع و متنوعی از مجموعه ها هستند. کتابخانه های خصوصی منعکس کننده علایق ، سلیقه ها و نیازهای شخصی صاحبخانه است. تمرکز مجموعه ها بر یک محدوده باریک اما عمیق و به خوبی توسعه یافته است. در پانسیون مطالعاتی در اصفهان نیز تمرکز فقط بر مطالب درسی خواهد بود.

امروزه مفهوم کتابخانه خصوصی به طور گسترده در مجموعه شخصی هر فرد مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر آذین گازر (drazingazor) امیدوار است این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

کتابخانه اختصاصی چیست؟

کتابخانه ای که برای یک جامعه مشخص تاسیس و توسعه می یابد.

تفاوت پانسیون مطالعاتی در اصفهان و کتابخانه اختصاصی چیست؟

در پانسیون مطالعاتی همه توانایی شرکت کردن دارند ولی در کتابخانه اختصاصی چنین چیزی نیست.

کتابخانه اختصاصی با چه اهدافی تشکیل می شود؟

این کتابخانه ها اغلب با هدف گسترش مطالب برای گروه هدفی خاص تشکیل می شوند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

خانهدرباره ماگالریتماس با ما